Záludnosti při pronajímání bytu v Žitavě

Najít nájemní bydlení v Žitavě není velký problém. Na rozdíl od Liberce byt v Žitavě nehledáte, ale vybíráte si. Nemusíte ihned po prohlídce skládat zálohu, aby vám byt někdo „nevyfoukl“, makléř nemusí být váš dobrý kamarád, aby vám dal echo, že bude mít zajímavý byt. Přesto můžete narazit na pár věcí, které vás mohou překvapit. Pojďme se na ně podívat!

Když si v googlu necháte vyhledat informace o bydlení v Žitavě, tak na vás vyskočí články, že Žitava je poloprázdná, že zde jsou tisíce volných bytů ihned k nastěhování a že makléři lákají Čechy na bydlení v Žitavě. Nadějný začátek! Takže přistoupíte k druhému kroku, kterým je výběr vysněného bydlení a tady už můžete narazit.

Problém č. 1: Byty máme, ale neukážeme

Už jsme o tom psali v jednom starším příspěvku. Žitavské realitky mají webové stránky, které graficky a funkcemi uvízly někde v roce 1994. Existují sice čestné výjimky, ale výše řečené platí pro ty největší a nejznámější. A taky se nesmíte spoléhat na to, že na webu najdete celou nabídku! Osobně jsme se setkali s upřímnou a bezelstnou odpovědí, že „webové stránky neaktualizujeme“. Co?! Prostě v Žitavě platí, že osobní návštěva je víc než celý internet a pokud to s bydlením v Žitavě myslíte vážně, tak se nespoléhejte jen na internet.

Majitelé se snaží, aby jejich nemovitosti lákaly na první pohled.

Problém č. 2: Komunikace

Z Česka jsme zvyklí na on-line komunikaci. A to rychle a nejlépe hned. V Žitavě to funguje trošičku jinak. Není výjimkou, že na email dostanete odpověď až za pár dní. Jestli chcete okamžitou reakci a odpověď, doporučujeme volat. Ale pozor, jen v pracovní době a na pevnou linku! V drtivé většině nedostanete na makléře mobil a musíte se spolehnout, že zastihnete makléře v kanceláři, nebo mu předají vzkaz.

A samozřejmě německy! Zatím jsme neobjevili realitku, kerá by zaměstnávala česky mluvícího makléře. A s angličtinou máte šanci tak padesát na padesát. Když pošlete mail v angličtině, tak tím určitě zkomplikujete makléři život a na odpověď budete čekat o pár dní déle 😀

Problém č. 3: Termín prohlídky

Pracujete a nemůžete se uvolnit ze zaměstnání? Tak to by mohl být oříšek! Víme o případu, kdy na žádost o víkendovou prohlídku bytu zněla odpověď, že kancelář je o víkendu zavřená. Jinými slovy, máme byt, chceme ho pronajmout, ale o víkendu nepracujeme. Není to pravidlo, ale domluvit si prohlídku mimo běžnou pracovní dobu může být komplikovanější. Přestože se to pomalu mění k lepšímu 😉

A když se vám podaří sjednat termín prohlídky, tak se může stát, že prohlídku absolvujete s dalšími zájemci! Prostě vy, makléř a další lidé. Makléři si tím asi šetří čas a možná chtějí vytvořit tlak na zájemce, aby reagovali rychle. Nenechte se znervóznět a zůstaňte v klidu. Je možné, že stejné lidi potkáte na prohlídce jiného bytu. Lidi v Žitavě prostě hledají a obcházejí byty.

V Žitavě najdete také byty pro náročné. Třeba tento 5+1 se 189 m2.

Problém č. 4: Dotazník a váš plat

Dotazník pro nájemce není pravidlem, ale někteří majitelé bytu ho vyžadují, někteří se spokojí s „pohovorem“ s budoucím nájemníkem. Cílem je, aby si pronajímatel bytu udělal obrázek o lidech, kterým byt pronajme. Takže se můžete setkat s dotazy na domácí zvířata, hudební nástroje apod. Na jednu stranu je to logické, na druhou stranu je to pro Čechy pořád nezvyklé.

A ten plat? Někteří pronajímatelé budou chtít vidět vaši výplatní pásku. Ne že by byli zvědaví, kolik se v Česku vydělává, ale trochu se tím jistí, že jim nezůstanete dlužní a že máte na nájem. Chápeme, že tohle je opravdu hodně osobní a může to vadit.

Problém č. 5: Cena

Cena vlastně není problém. Udělejte si srovnání, najděte si podobně velké nájemní byty v Liberci a porovnejte si čistý nájem (Kaltmiete) a zálohy, respektive vedlejší platby (Nebenkosten)- Potvrdíte nám, že Žitava vychází levněji. Jen doporučujeme, abyste si dali malou rezervu, pokud máte příjem jen v korunách! Nikdo nevíme, co udělá brexit, centrální banka nebo spekulanti s kurzem CZK-EUR. Dokud v Česku nebudeme platit eurem, tak pořád platí kurzové riziko 🙁 (Mimochodem, nechcete podepsat Petici pro euro v srdci Evropy? 😉 )

Vana nebývá v koupelnách automaticky. Zde majitel investoval do rekonstrukce a dal si na ní záležet. Foto je z bytu, který je aktuálně k pronájmu.

Jestli váháte, zda vámi vybraný byt není příliš drahý v porovnání s ostatními v Žitavě, existuje jednoduché pravidlo. Kaltmiete v eurech vydělte plochou bytu a měli byste dostat cenu do 4 eur/m2. To je nejběžnější cena, přestože také Žitava podražuje… A samozřejmě menší byty budou dražší než ty velké, byt s kuchyňskou linkou bude stát víc a stejně tak zaplatíte víc za byt ve Weinau než v Löbauer Straße. Všechno je to alchymie a ve výsledku záleží na vás, kolik jste ochotní zaplatit.

Pronájem bytu v Žitavě může být komplikovanější. Důležité je nenechat se odradit. Když budete hledat byt třeba v Curychu, bude to ještě složitější: kamarád nám popisoval, jak musel napsat životopis a motivační dopis, když si chtěl pronajmout bytu! Pro Žitavu stále platí, že byt seženete a že si vybíráte! Budete-li hledání bytu věnovat čas a energii, tak do dvou měsíců bydlíte! 😉


Dodatek: A vlastně jsme zapomněli ještě jednu záludnost, na kterou jsme měli upozornit na samém začátku! „Vtipně“ by se mohla jmenovat Ihre Dokumente, bitte. Prohlídka bytu obvykle začíná tím, že makléři nahlásíte své iniciály, adresu, někdy telefon apod. Obvykle jim to slouží k prokázání činnosti, ale také jako pojistka proti pozdějším krádežím. A nevykládejte si to jako ústrk vůči Čechům, Němci to také vyplňují. 😉

53 odpovědí na “Záludnosti při pronajímání bytu v Žitavě”

 1. Dobrý den chtěl bych se optat na kolik EU cca přijde pronájem 2+1 třeba i v paneláku , prostě nemusí to být nic moc jelikož jsem většinou na chalupě . Děkuji

   1. A chce ta městská firma také vidět výplatní pásky?
    To se tam stěhujete všichni z Liberce či okolí?

    Nedokážu sesynchronizovat přestěhování, změnu školky a s několikaměsíčním předstihem změnu práce. To může být program i na půl roku. Výše kauce je mi jedno.

    Za případnou odpověď děkuji.

    1. Nevím, jaké mají přesně požadavky. Popravdě neznám někoho, kdo by si u nich pronajímal byt. Ale určitě tam Češi budou bydlet. Já sám jsem zatím byty sledoval jen na těch realitních portálech a samotného mě překvapilo, jak mají velkou nabídku za relativně slušné peníze.
     Moc Čechů se sem nestěhuje 🙂 Problém je asi hlavně jazyk. Češi většinou mluví anglicky a to se v Kauflandu nedomluvíte 😀 Pokud nenarazíte na českou nebo polskou pokladní 😉 Nesmíte taky zapomenout, že cena nájmu je jedna věc, druhá jsou ceny energií, hlavně elektřiny. Ta je v Německu samozřejmě vyšší. Němci teď budou dostávat nějaký jednorázový příspěvek. Ale podrobnosti neznám. Určitě to dostanou všichni, kteří v Německu pracují a bydlí. Ale jak to budou řešit s těmi, kteří tam jen bydlí… Nebo jestli je příspěvek vázaný na odběrové místo. Nevím.
     Jestli chcete, aby vaše dítě/děti chodili do německé školky, tak místo seženete líp než v Česku. I v průběhu roku. Ale chápu, že zorganizovat přestěhování není jednoduché. Ale můžete mít jistotu, že bydlení v Žitavě seženete poměrně snadno a rychle 😉

     1. Napíšu tam a zeptám se. Mně to přijde i jistější, když je to od města. Jen je tam ten blbej německej zvyk vyhazovat kuchyňské linky 🙁 .
      Mě to zaráží, že tam je Čechů tak málo, žádné jsem tam nepotkala, jen ve vlaku.
      Spíš se marně snažím vymyslet, co bych tam tak mohla dělat. Pracovní nabídky už tak hezky nevypadají. A celý pracovní život zahřívám křeslo na nějakém ministerstvu, s tím toho moc nevmyslím. Německy umím (snad ještě) tak C1, s tím se sice dobře funguje, ale na kancelářskou práci to nestačí. A třeba takový Kaufland nedám fyzicky. To už mi přijde nadějnější ten Liberec, nějaká administrativa vývoz/dovoz nebo logistika, možná by šel i Hrádek nad Nisou, neznáš Drylock? Kde tam všichni pracujete?
      S příspěvky nepočítám, dávky jsou vázány na nějakou odpracovanou dobu v Německu, i když možná Kindergeld je výjimka.

      1. Čechů je tam docela dost, odhadem pár set Čechů je v Žitavě přihlášených. Dřív se malá skupina scházela každý druhý čtvrtek na pivo v Jolesch. Ale covid to nějak přerušil.
       S prací je to opravdu špatné. Ale drtivá většina pracovních nabídek je taky zveřejněná na stránkách Úřadu práce. Kancelářské pozice nabízí třeba Hochschulle. Anebo dojíždět do Liberce, to asi dělá většina lidí. Aspoň z mého okolí.
       Drylock má zaměstnavatel dobrou pověst. Můžete zkusit. Nebo existuje facebooková skupina Práce v Žitavě, ale tomu bych moc velkou šanci nedával. A mimochodem, oba žitavské Kauflandy mají také dobrou pověst jako zaměstnavatelé!
       A ještě jedna poznámka k práci. Industrie- und Handelskammer Zittau (IHK) občas pořádá nějaké burzy práce, nebo poskytuje poradenství. Pracuje tam také jeden Čech – zkuste.

       1. Dobrý den, nevíte jak se pán jmenuje a nějaký kontakt k němu by nebyl? Děkuji za příp.odp.

      2. Dost Cechu dela v Zittau v bance.
       Maji super podminky a spoustu volna.
       Kdyby nekdo mel zajem o byt v Zitave v novostavbe ze zacatku tohoto tisicileti vcetne parkovaciho mista a v zeleni, tak mi dejte vedet.

   2. Mimochodem ty paneláky kousek za nádražím jsou moc hezké. Byty ve zděných starých domech prostě nemusím.

      1. Obojí je asi dobrá lokalita. Ale určitě se tam nejdříve zajeďte podívat, myslím ještě před prohlídkou bytu. Abyste se podíval, jak vypadá okolí.

 2. Ahoj Honzo. Co se v oblasti bydlení zmenilo za poslední 2 roky, a covid tornado v Žitave? Dekuji za odpoved?

  1. Změnily se ceny! Dokonce i v Žitavě šly nemovitosti nahoru. A hlavně už není skoro z čeho vybírat, nabídka je hodně přebraná.
   A covid? Stejně jako v Čechách rozdělil společnost ještě víc než Trump, migrační vlna a (jakékoliv) volby dohromady. Bohužel.
   Honza

 3. dobry den hledam dum k pronajmu v zitau, cca do 700 eu jsme 2 dospeli mame male dite a psa takze i zahradu ,praci mam v cz.Jak je to s pobytem a na jak dlouho se pronajima dekuji jsem z Liberce dik

  1. Dobrý den,
   omlouvám se za pozdní odpověď, ale nějak jsem to v poslední době zanedbával… 🙁
   Bytů je relativně hodně a za 700 euro měsíčně byste měli sehnat solidní bydlení i se zahradou. Zkuste se nejdřív podívat na realitní weby jako je immoweb.de apod. Ale i když do vyhledávače napíšete „Wohnung mieten Zittau“, tak vám to najde spoustu nabídek a realitních webů.
   Nejkratší doba pronájmu bývá obvykle dva roky. Když budete spokojeni, tak není problém to prodloužit.
   Pobyt je bez problémů. Musíte se zaregistrovat na radnici (návštěva 10 minut) a jestli to bude váš první pobyt v Německu, tak ještě musíte na krajský úřad (kanceláře mají na Hochwaldstrasse).
   Teď ale bude větší problém zavřená hranice 🙁 Jestli vás chuti stěhovat se do Žitavy neopustí, tak pak klidně napište na mail blog(zavinac)vzitave(tecka)info a zkusím poradit. 😉
   Honza

 4. Velmi pěkně díky za tenhle podnětný článek !
  Aktuálně právě poptáváme rodinný byt někde v klidné zeleni. Už jsem prošla dva webové servery, ale zatím nic co by nás oslovilo a stálo za to 🙂
  Proto jsem chtěla poprosit, zda máte případný tip na další webové vyhledávače? Děkuji!!

  1. Díky za pochvalu 🙂
   Zkuste se nejdřív podívat na náš „vedlejší“ projekt http://www.realityzitava.cz. Výhodou je, že pokud nemluvíte německy, tak prohlídku absolvujete s námi. A kdyby to klaplo, tak vám poradíme co dál, kde se přihlásit, co očekávat. Nevýhoda je, že jsme domluvení jenm s jednou realitkou, ostatní realitky o spolupráci nestály, a nabídka je tedy malá.
   A když si nevyberete na realityzitava.cz, tak immonet.de, immosout24.de, immowelt.de, pronájmy se dají najít také na ebay.de, na webu jednotlivých bytových družstev (Wohnbaugeselschaft), nebo prostě zadejte do googlu Immobilien Zittau, nebo wohnung mieten zittau a třeba se něco objeví 😉
   Honza

    1. Nic moc 🙁 Zkuste se pdívat na nabídku úřadu práce, případně na facebooku je několik skupin k práci v německu, třeba Práce v Žitavě

 5. Ahoj, zajímalo by mně, jak to je s přihlášením k pobytu. Taky mi není jasné, jestli musím mít trvalý pobyt i v ČR, když budu bydlet v Žitavě (nebo jinde v Německu).

  1. Ahoj, přihlásit se samozřejmě musíte. Je to procedura na 10 minut. A pokud to bude váš první pobyt v Německu (vaše první přihlášení), tak se musíte přihlásit ještě na na krajském úřadě.
   No a s trvalým pobytem v ČR je dost velký problém. Lze se ho „zbavit“ jen velmi obtížně. Magistrát/městský úřad vám může vydat občanku bez adresy = bez trvalého pobytu, ale pak hrozí, že můžete přijít o výhody typu státní příspěvek u stavebního spoření apod. Nahlásit se k trvalému pobytu na radnici nejde, takže se musíte nahlásit k rodičům, dětem, známým… Pokud si tedy chcete ponechat také trvalý pobyt v ČR. Když si ponecháte také trvalý pobyt v ČR, tak naopak musíte dál platit třeba odpady. Záleží na vašem uvážení.

   1. Nám stačilo přihlásit se na Meldeamtu nedaleko Salzhausu. To bylo ale už v roce 2013. Trvalý pobyt v ČR má své výhody a zbavit se jej nemusí být vždy dobrý nápad, třeba kvůli zmiňovaným bankovním/spořícím produktům.

 6. Dobry den,
  nabizim byt k pronajmu, ale ne v Zitave nybrz v Görlitzi. 75 m². V centru v Augustastr. nedaleko nadrazi. Cerstve zrekonstruovany. Rada poslu na vyzadani exposee. Bez maklerskeho poplatku. Valerie

 7. Ještě připomínka k m2 počítají pouze obytné místnosti a nikoliv koupelnu, kuchyň či WC.

  Já mám pouze kladné zkušenosti s bydlením v Zittau. Být mám cca 68m2 takže 2+1 a platím dohromady se všemi energiemi 400€. Bral jsem byt v dezolátním stavu s tím, že si ho rekonstruji sám a dle mého vkusu. Majitel byl rád, že byt se opraví a jednou mu zůstane opravená jednotka. Samozřejmě, že co proinvestuji mě jde z ceny nájmu.

 8. Pravda pravdoucí. Moje prozatimní zkušenost je, že online komunikace ano, ale jen v případě, že kromě angličtiny do textu přidám ještě překlad z Google Translatoru do němčiny. Ale odpověděli tak 3 z 8. Jeden jediný makléř mluvil anglicky, ale strašně se divil, proč chci být v Žitavě, když nemluvím německy.

  Rozpočet jsem si udělal 600€ na udržovaný byt s poplatky buď 1+1 nebo 2+1 a s kuchyní a sklep nebo nějaké odkladiště na kolo, parkoviště na auto je fajn. Což mi přijde i docela dostačující. Čím více vybavený tím lépe. Naprosto zásadní je pro mne klid na ulici i v domě a nutnost internetu kvůli práci, což v inzerátech automaticky ukazují.

  Když si takové požadavky zadáte, tak odpadne 90% bytů. V podstatě bez toho, aby byl člověk na místě je to nesmírně složité, byť jen získat nějaké informace o nabídce. A to ještě těch makléřů je v Zittau desítky.

  Úplně ideálně bych chtěl narazit na nějakého majitele celého domu.

  1. Dobrý den,
   do 600 euro musíte sehnat, i kdyby jste se bránil 😀 Za 600 euro byste mohl mít byt 3+1 včetně energií.
   Internet zde seženete jedině přes pevnou linku. A pevnou linku má většina bytů. Ale někdy majitel musí pozvat montéra, aby dal vše do pořádku…
   My momentálně víme o luxusním 5+1. Ale to je pro vás asi velké, že 🙂 A taky je to dražší než těch 600 euro. V domě, kde bydlíme, jsou momentálně asi dva byty volné. Ale je to na okruhu, nikoliv v nějaké klidné zahradní čtvrti…

   Kdybyste měl vážný zájem, tak napište mail. Třeba na něco natrefíme 😉

   1. Dobry den, shánime velký byt 4+1 nebo 5+1 cena do 20 000kc tedy okolo 800euro se vším. Měli jsme dohodnutý dlouhodobý pronájem v Liberci ale majitel, sportovec se vrací do rodné země a dům v Lbc prodává, nebo spíš už prodal. Takže hledám pronájem domů nebo velkého bytů a Žitavu máme rádi. Ale bohužel naše němčina je žalostná. 🙁 Přejeme hezký den

    1. My se stěhujeme od ledna pryč z krásného 5+1, ale 5 km od Zittau. Pokud by byl zájem oisku kontakt na majitele, pro nás dobře ookus by někdo byl po nás od 1.1. Jinak budeme muset platit ještě nájem v lednu. A protože do nové práce je nástup 2.1. Nemůžeme prodlužovat.

  2. Dobrý den,
   do 600 euro musíte sehnat, i kdyby jste se bránil 😀 Za 600 euro byste mohl mít byt 3+1 včetně energií.
   Internet zde seženete jedině přes pevnou linku. A pevnou linku má většina bytů. Ale někdy majitel musí pozvat montéra, aby dal vše do pořádku…
   My momentálně víme o luxusním 5+1. Ale to je pro vás asi velké, že 🙂 A taky je to dražší než těch 600 euro. V domě, kde bydlíme, jsou momentálně asi dva byty volné. Ale je to na okruhu, nikoliv v nějaké klidné zahradní čtvrti…

   Kdybyste měl vážný zájem, tak napište mail. Třeba na něco natrefíme 😉

   1. Ve skutečnosti já už jsem Vám i psal. 🙂

    Já jsem asi moc náročný na lokalitu, vzhled i vybavení bytu a vyšší patro, kuchyně s oknem. Respektive do teď jsem nebyl, ale když se stěhovat, tak ať to stojí za to. Jak pracuji z domova a ještě se na to musím soustředit, tak mám rád klid, což hned odpadnou panelové domy, kde je vše slyšet, tedy respektive aspoň v ČR to tak je, třeba v DDR se stavěly lépe. 🙂 Cihlové jsou dražší, + ty mé asi nadstandardní nároky a okamžitě se dostávám právě k té částce 400€ – 600€. Ale už jsem našel i moc hezky udělané byty, ale když se na ně člověk zaměří, tak jsou docela rychle pryč.

     1. Ano,ten jsem videl. Je uzasny. Ja jsem sam, takze 5 mistnosti je pro mne opravdu hodne. Ty dve mistnosti bohate staci i tak na uklizeni. 🙂

      Diky za tipy.

      1. Kéž by žitavští makléři chtěli víc spolupracovat = odpovídali na maily! To bychom mohli nabídnout víc bytů. Ale takhle… Škoda!

   1. Tuto otázku mi na začátku pokládalo mnoho lidí a dnes po dvou letech našeho bydlení zde , se nás ptají naši známí na volné byty a domy. My jsme se odstěhovali z Liberce kvůli našim psům , máme dva ohaře a pro majitelé bytů to byl velký problém. Tady to problém není a sousedé si naše psy zamilovali. Cena pro nás na počátku nebyla rozhodující ale i ta je na nižší úrovní než v Liberci a to jsme v turisty velmi navštěvované lokalitě uprostřed lesů a skalních věží.
    Dnes už ani neuvažujeme že se někdy do Čech vrátíme zpět a náš pohled se také změnil když jedeme k rodičům vnímáme tu naši krajinu pohledem zvenku a někdy to je smutný pohled. To co tu popisuji je můj příběh a zkušenost . Cizí jazyk už pro mne není bariera ale nová etapa . MP

    1. Tohle můžu podepsat 🙂 Od levnějšího bydlení, přes pohodové bydlení až po ten nový a někdy smutný pohled na Česko. Honza

   2. Protože můžeme, protože chceme, protože se nám tady líbí, protože je tu levnější bydlení, protože se nebojíme, protože naučit se jazyk je výzva, protože (doplňte svůj nápad). 😉

    1. Ahoj četl jsem tady různé názory a odpovědi co se týče bydlení a práce .Kdyby jsi byl tak laskav a napsal mě na můj mail potřeboval bych poradit děkuji a s pozdravem Ladislav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *