Vyberte stránku

Jestli jste z Liberce, tak vám v minulých týdnech liberecká radnice poslala složenku, ať na rok dopředu zaplatíte odpady. Pomysleli jsme si, dobře jim tak, my platíme odpady v Žitavě. Ale pak nám to nedalo a šli jsme se zeptat na radnici. Výsledek? Musíme zaplatit také! WTF?! Tak se na ten Kocourkov podívejme.

Zakopaný pes je v liberecké vyhlášce, která stanoví, že máte-li trvalý pobyt v Liberci, tak tam taky vytváříte odpad. A jeho odvoz musíte zaplatit. Ta vyhláška je zřejmě letitá a možná prvotní záměr byl správný. Ale časy se mění a nikdo tenkrát nemohl počítat, že někdo bude bydlet v zahraničí a trvalý pobyt mu přesto zůstane v Liberci.

Když jsme se přestěhovali do Žitavy, tak jsme se samozřejmě byli nahlásit na Einwohnermeldeamt, který spadá pod žitavský městský úřad. My jsme tenkrát po poradě s úřednicí zaškrtli, že v Žitavě máme Alleinigewohnung. Další možnosti byly Hauptwohnung a Nebenwohnung. Bez mučení se přiznáme, že rozdíly neumíme přesně vysvětlit. Ale když si to jen přeložíte, tak Alleinigewohnung byla asi správná volba – trvalé bydliště máme stále v Liberci, takže Žitava nemůže být naše Hauptwohnung, což si vykládáme jako trvalé bydliště. Nebenwohnung jsme pochopili jako prosté vedlejší bydliště k trvalému pobytu v jiném německém městě. Takže zbývá Alleinigewohnung.

Asi je potřeba říct, že poplatek za odpady v Liberci není nijak závratný, spíš nízký. A že známe ve svém okolí pár lidí, kteří ho neplatí a nikdo po nich nic nevymáhá, takže to možná považujete za marginální. Ale my máme rádi pořádek a vyřízené účty. Takže když nám došla na naši trvalou adresu v Liberci složenka za odpody, začali jsem to řešit.

Paní na přepážce v Liberci byla milá, ale rozhodila ji naše situace: bydlet v Žitavě a pracovat v Liberci? „To jsem tu ještě neměla!“ Nakonec to vyřešila po úřednicku, ukázala nám vyhlášku, kde měla žlutým zvýrazňovačem zaškrtnuté, že máte-li trvalé bydliště v Liberci, platíte za odpady. Výjimkou je, když donesete doklad, že platíte v jiném městě podle vyhlášky číslo lomeno rok sbírky. S úřednicí jsme se shodli, že v Žitavě se asi neplatí podle české vyhlášky a že jí tedy nemůžeme nic donést. Nic, pokrčila rameny a bylo vyžízeno. Ale ještě nám nabídla jednu možnost. Když doneseme potvrzení od zaměstnavatele v cizím státě, že tam pracujeme, a necháme ho úředně přeložit, tak to uzná. To je asi ta situace pro ópérky, které jsou několik let v cizině přes agenturu. Ponechme stranou, že úřední překlad by nás stál víc než platba za odpadky na rok. A navíc to řešilo jen situaci jednoho z nás (já = Honza stále pracuji v Liberci).

Pořád připomínáme, že jde o pár stokorun ročně. Ale nám už šlo o princip! Tohle prostě dotáhneme! A hned jsme si tedy vzali lístek a čekali na vyvolání k přepážce Trvalý pobyt. Tady jsme narazili na ještě šikovnější a milejší úřednici. A to nemyslíme ironicky! Paní nám opravdu poradila, na rozdíl od té „loňské“, která si nás vyslechla, podivila se, že se stěhujeme do Žitavy a nic nám neuměla poradit. Ta „letošní“ úřednice nám poradila, existuje možnost odhlásit se z trvalého pobytu. Je to jeden formulář a stokorunový poplatek. A dokonce vám na magistrátu umí vystavit českou občanku bez adresy! Hurá, že bychom měli vyhráno? Paní nás ale upozornila, že by nám to mohlo způsobit problém s jinými institucemi. Zatím jsme si ověřili jen taková ta spoření, kde dostáváte státní příspěvek – když daníte v Čechách, máte na příspěvek nárok, přestože bydlíte v zahraničí. Ale ostatní? Těch možností je nekonečně mnoho a určitě na všechny ani nepřijdeme! Takže výsledek? Trvalý pobyt v Liberci nezrušíme, odpady zaplatíme. 😠 Ale hned potom píšeme na libereckou radnici a budeme chtít nápravu nebo jejich stanovisko! Jsme takoví čeští kverulatni… 😁

Taky bydlíte v Žitavě? A jak jste to vyřešili s trvalým pobytem, přihlášením, odhlášením… A jak s odpady? Pochlubte se, ať jsme všichni chytřejší! 😉