Vaše odpadky, vaše bydliště

Jestli jste z Liberce, tak vám v minulých týdnech liberecká radnice poslala složenku, ať na rok dopředu zaplatíte odpady. Pomysleli jsme si, dobře jim tak, my platíme odpady v Žitavě. Ale pak nám to nedalo a šli jsme se zeptat na radnici. Výsledek? Musíme zaplatit také! WTF?! Tak se na ten Kocourkov podívejme.

Zakopaný pes je v liberecké vyhlášce, která stanoví, že máte-li trvalý pobyt v Liberci, tak tam taky vytváříte odpad. A jeho odvoz musíte zaplatit. Ta vyhláška je zřejmě letitá a možná prvotní záměr byl správný. Ale časy se mění a nikdo tenkrát nemohl počítat, že někdo bude bydlet v zahraničí a trvalý pobyt mu přesto zůstane v Liberci.

Když jsme se přestěhovali do Žitavy, tak jsme se samozřejmě byli nahlásit na Einwohnermeldeamt, který spadá pod žitavský městský úřad. My jsme tenkrát po poradě s úřednicí zaškrtli, že v Žitavě máme Alleinigewohnung. Další možnosti byly Hauptwohnung a Nebenwohnung. Bez mučení se přiznáme, že rozdíly neumíme přesně vysvětlit. Ale když si to jen přeložíte, tak Alleinigewohnung byla asi správná volba – trvalé bydliště máme stále v Liberci, takže Žitava nemůže být naše Hauptwohnung, což si vykládáme jako trvalé bydliště. Nebenwohnung jsme pochopili jako prosté vedlejší bydliště k trvalému pobytu v jiném německém městě. Takže zbývá Alleinigewohnung.

Asi je potřeba říct, že poplatek za odpady v Liberci není nijak závratný, spíš nízký. A že známe ve svém okolí pár lidí, kteří ho neplatí a nikdo po nich nic nevymáhá, takže to možná považujete za marginální. Ale my máme rádi pořádek a vyřízené účty. Takže když nám došla na naši trvalou adresu v Liberci složenka za odpody, začali jsem to řešit.

Paní na přepážce v Liberci byla milá, ale rozhodila ji naše situace: bydlet v Žitavě a pracovat v Liberci? „To jsem tu ještě neměla!“ Nakonec to vyřešila po úřednicku, ukázala nám vyhlášku, kde měla žlutým zvýrazňovačem zaškrtnuté, že máte-li trvalé bydliště v Liberci, platíte za odpady. Výjimkou je, když donesete doklad, že platíte v jiném městě podle vyhlášky číslo lomeno rok sbírky. S úřednicí jsme se shodli, že v Žitavě se asi neplatí podle české vyhlášky a že jí tedy nemůžeme nic donést. Nic, pokrčila rameny a bylo vyžízeno. Ale ještě nám nabídla jednu možnost. Když doneseme potvrzení od zaměstnavatele v cizím státě, že tam pracujeme, a necháme ho úředně přeložit, tak to uzná. To je asi ta situace pro ópérky, které jsou několik let v cizině přes agenturu. Ponechme stranou, že úřední překlad by nás stál víc než platba za odpadky na rok. A navíc to řešilo jen situaci jednoho z nás (já = Honza stále pracuji v Liberci).

Pořád připomínáme, že jde o pár stokorun ročně. Ale nám už šlo o princip! Tohle prostě dotáhneme! A hned jsme si tedy vzali lístek a čekali na vyvolání k přepážce Trvalý pobyt. Tady jsme narazili na ještě šikovnější a milejší úřednici. A to nemyslíme ironicky! Paní nám opravdu poradila, na rozdíl od té „loňské“, která si nás vyslechla, podivila se, že se stěhujeme do Žitavy a nic nám neuměla poradit. Ta „letošní“ úřednice nám poradila, existuje možnost odhlásit se z trvalého pobytu. Je to jeden formulář a stokorunový poplatek. A dokonce vám na magistrátu umí vystavit českou občanku bez adresy! Hurá, že bychom měli vyhráno? Paní nás ale upozornila, že by nám to mohlo způsobit problém s jinými institucemi. Zatím jsme si ověřili jen taková ta spoření, kde dostáváte státní příspěvek – když daníte v Čechách, máte na příspěvek nárok, přestože bydlíte v zahraničí. Ale ostatní? Těch možností je nekonečně mnoho a určitě na všechny ani nepřijdeme! Takže výsledek? Trvalý pobyt v Liberci nezrušíme, odpady zaplatíme. 😠 Ale hned potom píšeme na libereckou radnici a budeme chtít nápravu nebo jejich stanovisko! Jsme takoví čeští kverulatni… 😁

Taky bydlíte v Žitavě? A jak jste to vyřešili s trvalým pobytem, přihlášením, odhlášením… A jak s odpady? Pochlubte se, ať jsme všichni chytřejší! 😉

5 odpovědí na “Vaše odpadky, vaše bydliště”

 1. Blogspot obsahuje chyby. Především EU nezná pojem trvalého bydliště. To je cz-výmysl a pěkně blbý. Má-li člověk třeba dva tucty bydlišť, daní v tom, kde se zdržuje alespoň 184 dní v roce, nezdržuje-li se, tak tam, kde se převážně zdržuje. Na to zapomněl Gérard Depardieu, když vzal pas Ruské federace. Když jste se ženou zaškrtli alleinige Wohnung a máte od toho kopii, tak každá husa na libereckém magistrátu pomocí hesla zadaného do internetu by měla být schopna zjistit, že to znamená jedno jediné bydliště, což znamená, že nemáte žádné další, tj. ani Haupt- ani Nebenwohnung. Nepomůže-li to, tak vzhůru do žitavské radnice a nechte si vystavit Meldebescheinigung pro libereckou radnici (prají se, pro koho to potřebujete) s tím, že v Žitavě bydlíte v alleinige Wohnung. Úřední potvrzení vydané ve státu EU, tedy i Meldebescheinigung, musí uznat každý úřad v jiném státu EU a bez překladu! Když tomu nebudou na lb-radnici rozumět, tak si nechte předvolat vedoucího právního oddělení města, nebo šéfa matriky. Ti to musejí vědět.

 2. Zvláštní, ještě před pár lety bylo možné se na úřadě domluvit (ne teda v Liberci), že v obci mám TB, ale místo tvorby odpadu je jinde a nebylo třeba nic odkládat. Na konkrétním místě pak jen nahlásit, že tam hodlám produkovat odpad a bylo. S radnicí se nic nebyřeší, vyhláška je posvátnější než inkaso. Škoda elektrické energie a vyprodukovaného CO2 na napsání toho mailu:)
  Martin

 3. Trvalé bydliště v Žitavě? Přihlásil jsi se jako Hauptwohnung? A dostal jsi nějaký doklad? Personalauswies nebo něco podobného? Nebo máš jen ten papír s přihlášením?
  Honza

  S odpady jsme rezignovali 🙁 A jinak ta městská vyhláška umožňuje neplatit, pokud prokazatelně minimálně rok pobýváš mimo ČR. Což zase není můj případ, protože denně jezdím do Liberce do práce 😀

 4. Žil jsem v představě že trvalé bydliště mohu mít jen jedno a že si členské státy EU mezi sebou dokáží předat informaci o tom kdo, kdy a kam se nahlásí ať už trvale nebo přechodně a ušetří mi čas s odhlášením… Ne, mám trvalé bydliště v Liberci i v Žitavě. Spotřeba energie a dobré nálady při vysvětlování toho co potřebuji na libereckém magistrátu (navíc s nejasným výsledkem) by byla rozhodně větší než placení odpadů na několik let dopředu. Odpady tedy raději platím v Liberci i v Žitavě…:-)

  Iwan der Schreckliche

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *