Vyberte stránku

Žitavské lázně jsou trochu jiné než dnešní bazény plné atrakcí. Byly postaveny již v letech 1870 až 1874 podle projektu architekta Emila Trummlera v místě staršího koupaliště. Tehdy se jednalo o teprve šestou lázeňskou budovu v celém Německu. A jistý primát si Žitava udržela dodnes: její lázně, které vidíte na úvodní fotce, jsou nejstarší dosud funkční městské lázně v Německu. A to už přeci stojí za návštěvu! Tak se pojďme podívat, jak na to…

Historii budovy lázní se poměrně obsáhle věnoval článek na Genus+Týden, kde se mimo jiné dočtete, že střední věž pochází z doby kolem roku 1500 a původně byla součástí městského opevnění. V článku si můžete rovněž prohlédnout řadu fotografií z interiéru. My k „historii“ lázeňské budovy doplníme, že rekonstrukce do dnešní podoby proběhla v letech 2001 až 2009 a přišla na bezmála 10 miliónů Eur!

Plavat, plavat, plavat

Ale čím jsou žitavské lázně zajímavé pro nás? Máme je za rohem 😊 Ale oceňujeme na nic ještě jednu věc: neuvěřitelný klid. V Žitavě chybí tobogány, venkovní řeky, protiproudy a jiné atrakce, takže si opravdu nerušeně zaplavete. A to za srovnatelnou cenu jako v Liberci – dvouhodinové plavání vás vyjde na 5 Euro. A můžeme vás ubezpečit, že plavat v patře budovy s výhledem na slunce zapadající za Weberkirche je opravdu unikátní!
Foto: Mad, www.tydenvlk.cz

Sauna v Českém Saském ráji

Tady jsme si pomohli odkazem na poslední knížku Járy Rudiše. Podobné veselé historky jako v Rudišově knize v žitavské sauně asi neuslyšíte, ale přesto návštěvu doporučujeme. Možná víc než návštěvu bazénu. Tak se pojďme podívat, jak na to!

Vstupenka pro dospělého „bis zwei Stunden“ stojí 10 Eur. U pokladny dostanete plastový žeton, který si „čipnete“ u turniketu do šaten a tím vám začíná běžet čas. Hned po vstupu do šaten si můžete odložit boty do botníku. V převlékacích kabinkách si dejte věci na ramínko a to pak uložte do zamykací skříňky. Skříňka je na mince, budete potřebovat jedno- nebo dvoueurovou minci.

Botník
Převlékací kabinky
Šatní skříňky

Plastový žeton si dejte do pásku s klíčemi od šatní skříňky a hurá do sprch, protože jak se píše v knize Český ráj: „Sauna, to je svatyně, sem se chodí umytej.“ Před vstupem ale budete ještě jednou potřebovat plastový čip a tím se dostanete do Textilfreie Zone. Neboli župany, osušky můžete odložit, dál to je na Adama. Nebo Evu 😊 No a tady jedno překvapení: žitavská sauna je společná. Zřejmě to souvisí s německou zálibou v FKK Strand 😆 Sauna jenom pro ženy je v úterý, čistě pánskou saunu v rozvrhu nenajdete. Takže nehledejte pánské nebo dámské šatny, oddělené sauny, vše – až na sprchy – je společné.

Jak jsme psali, vybrat si můžete z několika typů saun. Ty se liší teplotou a vlhkostí. Nám se nejvíc líbila biosauna, kde je teplota kolem 60 °C. Kupodivu to stačilo a na pocení to bylo možná účinnější než klasická finská sauna se stovkou.

Finská sauna je opravdu velká! A přesto někdy nestačí – u vstupu do finské sauny je cedulka s časem, kdy obsluha polévá horké kameny vonnou vodou. V tu dobu budou všichni ve finské sauně a ostatní sauny budou krásně volné 😋

Sympatická je rovněž odpočívárna s krbem před finskou saunou. Ale určitě vám doporučujeme Saunalounge, jakousi druhou odpočívárnu v patře, kam se dostanete po točitém schodišti. Pozor do patra se oblékněte! S tím nudismem to nemusíte moc přehánět… 😂

Saunalounge
Odpočívárna před finskou saunou
Vstup do Saunalounge

Saunalounge je totiž místo, kde si můžete dát kafe, něco k pití a hlavně odpočívat na lehátku. Jsme Češi, takže pivo mají lahvové, alko – nealko, normální – pšeničné, tmavé – světlé… A stojí 2,80 Euro. A jestli si budete něco kupovat, tak tady budete potřebovat plastové žetony! Platí se až u odchody ze sauny; v Saunalounge vám částku jen „nahrají“ na plastový žeton. A ještě jeden důvod, proč se jít podívat do odpočívárny v patře: Můžete vyjít ven na terasu s neoklasicistními sloupy a pozorovat „cvrkot“ venku. Je to docela zvláštní pocit, když stojíte v županu na terase a kolem vás projíždí auta na Ringu.

Možná jste zkušení návštěvníci saun a víte co a jak, ale přesto vás upozorníme na jeden detail. V Žitavě hodně dbají na to, abyste nikdy neseděli nebo neleželi přímo na prknech. A to jak v sauně, tak v odpočívárně. Prostě si pohlídejte, abyste při sezení v sauně měli ručník i pod chodidly.

Zaplatit a domů

Odchod je v opačném pořadí, než příchod 😂 Sprcha – čipnout si – převléknout – boty a… A safra. Jestli jste přetáhli zaplacenou dobu, nebo si koupili něco k pití, tak musíte u druhého turniketu doplatit. Je to poměrně jednoduché: vedle turniketu je automat, kam přiložíte plastový žeton, na displeji se dozvíte, kolik máte doplatit. Na displeji stiskněte „Zahlen“ a mince nebo bankovky vložte do vedlejšího „přístroje“. Vrací, takže se nemusíte panikařit, že nemáte drobné. A pak už jenom žeton vhodíte do turniketu a jste venku!
Úplně vlevo se doplácí.
 
No, měli jsme dvě piva 😉
Automat na placení.
A po zaplacení vhodit
plastový žeton do otvoru dole.
Žitavský bazén a saunu oceníte, pokud hledáte klidnější prostředí. Bazén je sice menší a nenabízí atrakce pro děti, ale takový klid a prostor pro plavání jinde těžko najdete! Před návštěvou si určitě ověřte otvírací dobu na webu Stadtbad Zittau, pro bazén a saunu mohou být jiné. A pak už se můžete těšit na plavání a saunování ve více než stoletých lázních, nejstarších v Německu! A přitom moderních.
PS: Velká omluva za formátování textu! Asi jsme pro blog zvolili špatnou službu… Teď jsme se půl hodiny zlobili se zarovnáváním obrázků a stejně to asi vidíte rozhozené. Je to k vzteku 😠 Nemáte tip na podobnou službu jako je Blogger? Bezplatnou! 😉 WordPress? Nebo něco jiného?