Rozmarné léto v Lužici

V posledních letech provází naše středoevropská léta až nesnesitelná horka. A my jsme si uvědomili, že jsme vám vlastně za celou dobu neporadili, kde se v Žitavě a okolí vykoupat! Je toho docela hodně. Ale protože neznáme všechna místa ke koupání, není náš výčet vyčerpávající. Spíš to berte jako pár tipů a rad, kde třeba zaparkovat. A nebojte se doplnit vlastní zkušenosti!

Pohled na jezero v lesích-
Olbersdorfer See. V pozadí Luž.

Rozmarné léto od Vladislava Vančury je půvabná knížka; děj lehce plyne a léto narušené příjezdem Arnoštka se po jeho třídenním pobytu rychle vrací ke svému línému klidu. Podobně lužická koupaliště jsou trochu ospalá a nečekejte divoké a vysoké tobogány, půjčovny paddleeboardů a jiného vybavení musíte hledat a adrenalin vám zvedne spíš neodbytná vosa, než bungee jumping nad vodní hladinou. Ale tak je to vlastně dobře, v Lužici se koupeme, sluníme, relaxujeme a hlavně se nestresujeme. A kde se koupeme?

Olbersdorfer See. Hlavní pláž.
Hlavní pláž Olbersdorfer See.

#zijemevzitave, takže musíme začít u Olbersdorfer See. Místnímu mu neřeknou jinak než O-see, což může být řešení i pro vás, pokud vám to dlouhé jméno někdy dělá problémy. O-see vzniklo zatopením starého povrchového dolu na lignit až v 90. letech minulého století. Najdete zde písečnou pláž, louku na slunění, oficiální nuda pláž (Němci používají zkratku FKK, Freikörperkultur a zvlášť v bývalé NDR je nudismus fenomén!), neoficiální nuda pláž na druhé straně jezera, půjčovnu šlapadel, hřiště na beach volejbal a občerstvení a toalety. O-see je pro nás nejblíž, takže je nej, i když… Zrovna občerstvení je tragédie. Přímo na pláži je jen malý domeček s hodně omezenou nabídkou. U parkoviště jsou pak další dvě občerstvení, ale ani tady nečekejte pestrou nabídku, kterou by si tohle skvělé místo zasloužilo. Můžete se spolehnout, že dostanete pivo, bratwurst, nealko, zmrzlinu a… A víc jen příležitostně. Parkovat můžete na velkém parkovišti zde, nebo zdarma v August-Babel-Straße, ale tam bývá plno a na pláž je to daleko. Největší výhodou O-see je, že je blízko, má velkou kapacitu a voda zůstává čistá celé léto. A zajímavost? Čtyřicet metrů hluboké jezero je na území obce Olbersdorf. Takže až budete hodnotit občerstvení a vybavení, nemůže za to Žitava, ale obec Olbersdorf 😉

Letní zahrádka u občerstvení. Olbersdorfer See.
Výhled z letní zahrádky horního občerstvení je… no báječný! 🙂
OPRAVA:
Musíme doplnit, že ona dvě občerstvení u parkoviště se jmenují Captain Hook a Seestern. Seestern je spíš plážový bar, Captain Hook je restaurace s větší nabídkou jídel a s terasou, kde jsme pořídili fotku nahoře. V Captain Hook se podle recenzí na webu domluvíte i česky. 
A tady se musíme přiznat, že jsme ani v jedné z těch restaurací letos ještě nebyli. A kvůli covidu možná ani loni. A naše horší zkušenosti jsou staršího data. A protože nechceme nikomu ublížit, tak hodnocení nabídky, služeb a cen ponecháme na vás ;-)
(Doplněno 13. 7. 2023)
Koupaliště Gebirgsbad Johnsdorf. Tobogán.
Zdroj: https://gebirgsbad.business.site/
Gebirgsbad v Jonsdorfu. Zdroj: https://gebirgsbad.business.site/

Další oblíbené koupaliště je Gebirgsbad v Jonsdorfu. Bazén s čirou, ale hodně studenou vodou, malý tobogán, občerstvení a krásný výhled na Žitavské hory jsou velké plusy tohoto malého koupaliště. Vstupné je 5 euro pro dospělého. Nevýhodou je, že koupaliště je poměrně malé a v okolí se špatně parkuje. Přesto je to naše oblíbené místo 😉 Pozor, podle nepotvrzených zpráv je koupaliště aktuálně (červenec 2023) uzavřené, tak si to před návštěvou ověřte!

V podhůří Žitavských hor najdete další umělé koupaliště. Freibad Volksbad v nedalekém Olbersdorfu někteří Češi a Češky považují za nejlepší v širokém okolí. Několik bazénků, tobogán, umělá řeka, hřiště pro děti a nezbytné občerstvení. Celodenní vstupné 5 Euro, děti polovic, do šesti let zdarma. Velké parkoviště je hned vedle a bývalo zdarma. Jestli nemáte rádi přírodní koupaliště, tak tohle může být řešení pro vás.

Máte-li malé děti, musíte zajet na lesní koupaliště Trixi u Großchönau! Hlavní část koupaliště je vlastně jen taková hlubší louže – bez urážky 🙂 Kolem celého koupaliště je písečná pláž, maximální hloubka je tak metr padesát a uprostřed je klouzačka v podobě mrože. Tato přírodní část je propojená s klasickou venkovní padesátkou s desetimetrovou skokanskou věží. U plaveckého bazénu je jednoduché občerstvení. Trixi Bad, jak se koupaliště jmenuje německy, má velké parkoviště zdarma. Koupaliště je přes léto otevřené denně od 10 d 18 hodin, vstupné je 4,50 pro dospělého, 2,50 pro děti nebo rodinné za 12,50. Navštívit můžete také sousední lanové centrum Trixi Kleterwald a v zimě krytý bazén a sauny. (Rádi bychom Trixi Bad udělali větší reklamu pár fotkami, ale nemají je ke sdílení, takže mají smůlu 😉 )

Kleines Bad Großschönau

Jen nedaleko od Trixi můžete v Großchönau navštívit také Malé koupaliště, Kleines Bad. Krásný venkovní bazén s průzračnou vodou, širokou klouzačkou, brouzdalištěm, dětským hřištěm a nezbytným občerstvením. Klidné místo ukryté na kraji městečka s malým parkovištěm má lidové vstupné 3,50 eura a je otevřené od 10 do 18 hodin, v případě hezkého počasí v hlavní sezóně až do 21 hodin.

Koupaliště Kleines Bad
Kleines Bad v Großschönau.

Hodně lidí z Česka miluje Berzdorfer See u Zhořelce. Podobně jako O-see u Žitavy vzniklo zatopením povrchového dolu po ukončení těžby. Berzdorfer See je opravdu velká vodní plocha a občas tu hodně fouká, čehož využívají windsurfisté. Pojedete-li od Žitavy/Liberce, pravděpodobně zajedete na toto parkoviště a skončíte na této pláži. Výhodou je, že od hlavní silnice nemusíte nikam daleko. Ale třeba občerstvení je až v bývalé obci Berzdorf, ze které zůstal jen historický hospodářský dvůr. Na druhé straně Berzdorfer See je Blaue Lagune, pláž s molem do vody, občerstvením a hřištěm pro děti. U Blaue Lagune je velké parkoviště zdarma, voda je celoročně krásně průzračná a dokonce si můžete pronajmout ten klasický plážový Korb, který možná znáte z Rujány. Kolem jezera vede cyklostezka, která je z větší části asfaltová a vhodná pro in-line. Plány, jak využít Berzdorfer See, byly velkolepé. Počítalo se s hotely, lodní dopravou… Zatím se otevřel jen Hotel Insel der Sinne. A upřímně, nebylo by to špatné místo na prodloužený víkend 😉 Jen to je trošku dražší 🙁

A jedeme dál, dál od Žitavy. Za dálnicí A4 začíná ráj pro vodomily! Krajina je plná menších a větších vodních ploch, které mají často umělý původ. Třeba přehrada u Budyšína, kde kromě koupání funguje také autokemp. Nebo Bärwalder See, zatopený povrchový důl, kde máte z pláže neobvyklý výhled na chladírenské věže hnědouhelné elektrárny Boxberg. Bohužel u tohoto jezera se ukazuje, že když nabídka převyšuje poptávku, notně pokulhávají služby. Už jsme zde delší dobu nebyli, ale bývalo tady jen jedno malé občerstvení a to bylo vše. Parkování bývalo zdarma zde. Výhodou a lákadlem je asfaltový okruh kolem Bärwalder See vhodný pro in-line.

Foto: www.mapy.cz, autor neuveden

A pak už se dostáváme opravdu daleko od Žitavy, do Dolní Lužice. Krajina se mění, je plochá a kombinace borových lesů a vodních ploch připomíná české Máchovo jezero a jeho okolí. Včetně chatiček a karavanů přímo v lesích! A to je Lužická jezerní krajina. Od Bärwalder See až někam po město Senftenberg se táhne zajímavá, trochu nostalgická krajina plná jezer a lužickosrbských městeček, která na severu hraničí se slavnou oblastí spreewaldských okurek. (Pamatujete si tu skvělou scénu z filmu Good Bye, Lenin? : -) ) Krajina je trochu ospalá, možná pro někoho nudná, ale rozhodně zajímavá historií, památkami a atraktivní třeba pro cyklisty, kteří jezdí pro radost a nepolykají kilometry o závod. Ale to už jsme kousek od Berlína a asi to není na sobotní koupání, ale spíš na týdenní dovolenou.

Betonová ohrada s nápisem ENDE.
Olbersdorfer See.

Ende. Ende je konec. A my naše putování po lužických koupalištích a jezerech končíme symbolicky na začátku, u Olbersdorfer See v Žitavě. Nebo v Olbersdorfu? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *