Říjen 2022: Pronájem Liberec vs. pronájem Žitava

Liberec nebo Žitava?

V novinách se objevil článek, že cena nájemního bydlení v Praze atakuje 400 Kč za metr čtvereční. V Žitavě to bývalo kolem čtyř Euro za metr čtvereční, tedy asi 100 korun. A jaká je situace dnes? Podívejme se na pár aktuálních inzerátů.

Kvůli snadnějšímu srovnávání jsme se rozhodli že budeme hledat panelákové byty, minimálně 2+1 od 70 m čtverečných výš. A samozřejmě nám jde hlavně o Liberec a Žitavu. Srovnávat budeme čistý nájem, kterému se v Německu říká Kaltmiete. Ceny energií tentokrát srovnávat nebudeme, ale pokud jsou v inzerátu uvedeny, také je zmíníme.

Hned z prvních výsledků hledání se dá tušit, jak to celé asi dopadne. Server reality.cz našel v celém Liberci jeden jediný panelákový byt, který vyhovoval našim požadavkům. Naproti tomu server immoscout24.de našel v Žitavě celkem 45, bytů které splňovaly naše kritéria.  (Tady malé upozornění, na immoscout nemůžete vybírat mezi cihlovou nebo panelovou zástavbou!)

„Náš“ srovnávací liberecký byt 3+1 má 80 metrů čtverečných, najdete ho v Nových Pavlovicích ve čtvrtém patře panelového domu a čistý nájem činí 16 800 Kč/měsíčně, při dnešním kurzu přibližně 24,60 Kč/EUR to znamená kolem 680 EUR měsíčně. K tomu musíte připočítat měsíční zálohy na všechny služby ve výši 4 344 Kč. Když to vše sečteme, tak je to dohromady 21 144 Kč měsíčně za panelákový byt v Nových Pavlovicích, přibližně 860 Euro měsíčně.

Liberecký 3+1

A jak je na tom Žitava? Je levnější, to asi nepřekvapí. Za 860 Euro si v Žitavě můžete pronajmout stopadesátimetrový byt 5 + 1 v historické vile. Ale nás zajímají panelákové byty, protože jsme skromní, a hlavně nesmíme zapomínat, že v Německu jsou dražší energie!

Výsledky hledání jsme si seřadili od nejdražšího po nejlevnější. Nejdražší panelákový byt v Žitavě si můžete pronajmout za 394 Euro měsíčně (čistý nájem, tzv. Kaltmiete). Za zálohy na služby zaplatíte 154 Euro měsíčně, dohromady tedy za čtyřpokojový panelákový byt o výměře 70 metrů čtverečních zaplatíte 548 Euro (asi 13 500 Kč). Nejlevnější panelákový byt, který jsme v Žitavě našli, byl ještě o 20 Euro, tedy asi o 500 korun měsíčně levnější. Všechny tři byty měly balkon.

Žitavský 4+1

A perlička? U každého bytu, ať už je to v Žitavě nebo v Liberci, zaplatíte kauci. V Žitavě je kauce vždy dva měsíční nájmy (tzv. Kaltmiete), tedy 2 × 357 Eur. U libereckého bytu zaplatíte kauci 20 tisíc korun ( asi 810 Eur). Navíc ale v Liberci zaplatíte provizi makléři ve výši 19 000 korun, tedy kolem 770 Eur. U žitavských bytů žádnou provizi makléři neplatíte. Nikdy. Provizi platí vždy majitel bytu. To on chce vydělávat, on chcepronajmout svůj byt. Tak proč byste měli platit někomu za to, že další roky budete platit drahý pronájem?! Je to jen taková drobnost, drobnost za 19 000 korun.

A další drobnost? U tohoto konkrétního žitavského bytu vám majitel níbízí, že vám proplatí stěhování až do výše 600 EUR po předložení dokladů o zaplacení. Takže skoro celé první dva měsíce neplatíte nájem.

Samozřejmě všechna srovnání mají svá pro a proti, můžete namítat že Žitava je menší, denně byste museli dojíždět do Liberce, že je dražší elektřina a tak dále a tak dále. Tohle si musí zhodnotit každý sám, jestli bude platit za bydlení 14 nebo 21 tisíc měsíčně a co je ochotný pro to obětovat. 

A mimochodem, jestli je vám Žitava malá a prahnete po společenském životě plném divadel, večírků, výstav, trendy občerstveních a hipsterských shopech, tak co třeba panelákový byt 4+1 v Berlíně za 685 Euro/měsíc včetně služeb? Jo, ten byt někde v Berlíně je jen o pět euro dražší, než podobný panelákový byt v Liberci! Bohužel. 


Ale nebudeme se přeci loučit smutnou zprávou! Je totiž jen na vás, kde budete bydlet a kolik za to zaplatíte 😉 A Berlín taky není pro každéno, že! Anebo…

Nechci do Berlína! (David, danke für den Tipp! 😉 )

Dodatek…

Na reality.cz jsme našli ještě jeden zajímavý byt v Liberci. Shodou okolností úplně nejdražší, ale plně vybavený, včetně ručníků. Vlastně takový hotelový pokoj, nebo Airbnb. Má 77 metrů čtverečních a nájem včetně energií a vybavení stojí 32 tisíc měsíčně, asi 1 300 Eur. Momentálně bydlím a parcuju v Bruselu, za plně vybavený 2+kk s plochou 60 metrů čtverečních platím 900 Eur, asi 22 200 korun včetně energií. Nemáte zač 😉

9 odpovědí na “Říjen 2022: Pronájem Liberec vs. pronájem Žitava”

 1. Chtěla bych se zeptat, jestli netušíš, jak to vypadá s nájmem v Drážďanech.
  Nemůžu se zorientovat. Někde jsou ceny přijatelné a jinde ne, přitom za podobné byty, lokalitu neumím posoudit.
  Potřebovala bych u nádraží (to asi nevyjde 🙂 ), ale tak tedy s dobrým spojením na nádraží.
  Nebo Bad Schandau.
  Budu moc ráda za každý postřeh.

  1. Bohužel, Drážďany nejsou Žitava 😉
   Zkus klasické realitní servery jako immoweb, immoscout apod. A výběr lokality? Jedině si to projít a vidět.

   1. Ještě jeden dotaz, jde si pronajmout byt a být tam cca polovinu času? Hlídají, jak často tam člověk je? Jestli ty ceny chápu dobře, tak u garsonky jsem na 5000 – 6000, to by se vyplatilo oproti pravidelným hotelům a ještě k tomu ten pocit být „ve svém“.

   2. A není ještě něco podobné Žitavě? Levné nájemné, město jakékoliv velikosti, dobrá dostupnost?
    Než Drážďany mi už přijde lepší Berlín.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *