Řidiči, pozor na změny v roce 2020!

Německo je největší soused Česka a snad každý český řidič tam alespoň jednou zajel. Oba státy jsou v Evropské unii a přesto se pravidla silničního provozu trochu liší. Nejde jen o parkovací hodiny, o kterých jsme psali zde, nebo o hojně užívanou přednost zprava. Navíc od 1. ledna 2020 čekají na řidiče v Německu další změny! Pár si jich představíme, aby vás nepřekvapily a hlavně nestály peníze.

Všechny změny pocházejí z dílny spolkového ministerstva dopravy. Asi nejznámější změna se týká finanční podpory elektromobility. Kdybychom byli Němci a pořizovali si elektromobil, stát by nám na něj přispěl až 6 000 eur. V Česku se o této podpoře elektromobility ví, hodně se diskutuje, haní nebo chválí, ale české řidiče to může nechat chladnými 🙂 Ale chladnými nás nenechá postupné zdražování pohonných hmot, které je způsobené novou daní z CO2. V praxi to znamená, že cena nafty se od příštího roku zvedne asi o tři centy a do roku 2026 by měla vzrůst o přibližně 15 centrů za litr nafty nebo benzínu.

Záchranná ulička

Záchrannou uličku (Rettungsgasse) se v Česku učíme používat. V Německu se neučte, dodržujte ji! Když dnes blokujete záchrannou uličku, zaplatíte 200 euro. V novém roce ale navíc dostanete zákaz řízení auta na jeden měsíc (!) a když svým blokováním někoho ohrozíte, vyšplhá se pokuta až na 280 euro.

Zdroj: www.ndr.de

Boční odstup při předjíždění

Častý nešvar některých řidičů: pravým zrcátkem “olíznout” předjížděného cyklistu 🙁 Tak budete-li předjíždět cyklistu nebo motorkáře v německém městě, musíte mít od něho boční odstup minimálně 1,5 metru, budete-li předjíždět mimo město, tak dokonce 2 metry. Časem se možná setkáte s dopravní značkou, která předjíždění cyklistů a motorkářů úplně zakáže!

Zdroj: BMVI

Další změny se týkají také cyklistů. Na vybraných křižovatkách budou moci odbočovat vpravo díky stálé zelené šipce (možná znáte ze Žitavy pro osobní auta) a také získají vyhrazená místa pro parkování a nakládku/vykládku nákladních jízdních kol.

 

V Německu bylo dosud možné zaparkovat až na tři minuty na pásu pro cyklisty. Od ledna se to striktně zakazuje a případné zastavení na cyklopruhu bude zřejmě posuzováno jako špatné parkování. Ze Žitavy možná znáte takové zvláštní cyklopruhy – pás u pravého okraje vozovky oddělený přerušovanou čárou. Tyto cyklopruhy bývají po obou stranách ulice a nepříjemně ji zužují. Na takový cyklopruh můžete vjet a určitě na něj vjeďte, pokud proti pojede auto – jinak se tam nevejdete 🙂 Žádná pokuta vám za to nehrozí. Ale nesmíte ohrozit cyklistu!

Ekomobilita

Německo kromě nákupu elektromobilů podporuje i další formy osobní dopravy, řekněme ekologičtější formy dopravy. Města mohou například vyhradit některé jízdní pruhy pro automobily, kde jedou minimálně tři osoby.

Zdroj: BMVI

Nebo mohou vyčlenit parkovací místa pro sdílená auta. Ale taková auta budou muset být registrována, označena speciální kartičkou a logicky to využijí hlavně profesionální carsharingové firmy.

Tohle není auto po rozvodu, to je parkování pro carsharing 🙂 Zdroj: BMVI

Záhada na konec

Od nového roku bude v Německu zakázáno používat technická zařízení na zjišťování radarů. Paradoxní je, že někteří za toto technické zařízení označují i běžný mobil, respektive navigaci, která upozorňuje na radary. Sami Němci v tom nemají jasno a čekají na nějakého obětního beránka, který se bude soudit a soud pak v rozsudku stanoví, zda navigace s upozorněním na radary je nebo není zakázané technické zařízení.

Těch změn je víc, ale jako běžný řidič se s nimi zřejmě potkáte výjimečně. Tak ať se vám dobře řídí 😉

Dodatek z 28. 12. 2019: Objevili jsme další článek o pokutách. (Mají tady na to dokonce speciální katalog: Bußgeldkatalog a najdete ho také na webu.) Podle tohoto článku je pokuta za nedodržení záchranné uličky dokonce 320 euro! A špatné parkování vás může vyjít až na 100 euro, místo stávajících 20 – 35 euro. A špatné parkování je třeba na cyklopruhu, nebo v tzv. druhé řadě u podélného parkování na ulici. Takže razantní zdražení a radši se pořádně rozhlédněte, než odejdete od zaparkovaného auta.

A Němcům samozřejmě hrozí ještě ztráta bodů v bodovém systému. Říkají tady tomu třeba „zwei Punkten in Flensburg senden„. Pořád nám vrtalo hlavou proč Flensburg!? Město u dánských hranic… Už jsme to zjistili! Je tam registr, jakýsi centrální úřad, který Němcům eviduje nasbírané body 😉

Zdroj: https://www.mobile.de/magazin/artikel/das-aendert-sich-2020-fue-autofahrer-19240

Úvodní obrázek: Fahrradportal, https://nationaler-radverkehrsplan.de/de/aktuell/nachrichten/bmvi-veroeffentlicht-referentenentwurf-zur-stvo

Jedna odpověď na “Řidiči, pozor na změny v roce 2020!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *