Vyberte stránku

Tak už jsme tu měli články o dvojí kvalitě potravin, články o zkaženém mase, možná jste si sami porovnávali ceny potravin v Žitavě s libereckými. Ale už jste byli v Žitavě v drogerii? Třeba pro pastu na zuby? Mezi drogerií dm v Žitavě a stejnou značkou v Liberci jsme si všimli pár rozdílů v cenách. Bulvár by napsal skandálních rozdílů! 

Kdysi jsme se na našem blogu věnovali srovnání kupní síly Čechů, Němců a Poláků v našem Trojzemí. Byla to trochu statistická teorie a hlavně data byla starší. O kupní síle Čechů a jejich ochotě připlatit si pár korun – a to doslova! – za kvalitu svědčí parkoviště u žitavského Kauflandu nebo Rewe během soboty. Ale zajeli jste někdy do centra do drogerie? Třeba do dm v Bautzner Straßse. My tam chodíme nakupovat pravidelně, ale minulý týden jsme se rozhodli pro nákup v libereckém dm na Šaldově náměstí a něco se nám nezdálo na cenách. Takže mobil, pár fotek v Liberci, pár v Žitavě a posuďte sami! Obrázky mluví za vše… 

Dudlík NUK, Liberec, 159 Kč
Dudlík NUK, Žitava, 3,25 Euro
Pleny Babylove dm, Liberec, 119 Kč
Pleny Babylove dm, Žitava, 3,75 Euro
Zubní pasta Elmex, Liberec, 109 Kč
Zubní pasta Elmex, Žitava, 2,95 Euro
Vložky o.b., Liberec, 199 Kč
Vložky o.b., Žitava, 4,25 EuroKdyž si to přepočítáte, tak je to minimálně 1 Euro ve prospěch dm v Žitavě. Proč? Proč, proč, proč? Napadlo nás několik vysvětlení:

  1. Německá centrála dm nařídila té české, že má vše prodávat o minimálně 1 Euro dráž. Rozdíl německá dm použije na pokrytí svých ztrátových prodejů v Německu.
  2. dm používá nestandardní a spíš tajemný kurz, možná nějakou konstantu pro přepočet EUR – CZK.
  3. Musíme mít češtinu na obalech a to něco stojí.
  4. České dm je málo efektivní a produktivní, má víc zaměstnanců a musí tedy „vytáhnout“ víc peněz ze zákazníků.
  5. České dm spoléhá na české banky, které vám při platbě českou kartou v zahraničí nastaví tak nevýhodný kurz, až vás to bude mrzet!
  6. Dělají si z nás pr… legraci. Pardon. (A vlastně z vás, my bydlíme v Žitavě 😂)
  7. … napadne vás ještě nějaká ptákovina, proč je to v Čechách o tolik dražší? 

Samozřejmě takové rozdíly jako na fotkách neplatí pro celý sortiment! Třeba dětské pleny Pampers jsme v Liberci viděli asi o 15 korun (asi 0,57 Euro) levnější. Ale nebyl to úplně stejný obal, trošku se lišily…

Trvalo to třicet let a dohnali jsme Německo. Dokonce předehnali. Bohužel jen v cenách 😕