Vyberte stránku

V jednom našem příspěvku jsme psali o pronajímání bytů v Žitavě (a vlastně v Německu obecně): většina bytů je pronajímána bez kuchyně. My měli to štěstí, že jsme našli byt s kuchyňskou linkou. Velká výhoda, ale každá strana má dvě mince!

Je to tak, až si budete prohlížet inzeráty volných bytů, věnujte velkou pozornost záhadné zkratce EBK. Bude-li váš vysněný byt „mit EBK“ nebo tam prostě bude zkratka „EBK“ máte velké štěstí, protože nebudete muset pořizovat vlastní kuchyňskou linku. EBK znamená Einbauküche, neboli vestavěná kuchyň. Bingo! Pak samozřejmě záleží na každém z vás, zda vám postačí prostá EBK nebo se vrhnete do dobrodružství hledání bytu s EBK a Geschirspüler, tedy myčkou. Ale jestli vám můžeme poradit, bytů s kuchyňskou linkou tu moc není, takže najít byt s kuchyňskou linkou a ještě třeba myčkou nádobí dá poměrně práci.
(Jen pro zajímavost, my se byli podívat na krásný třípokojový byt kousek od O-see, s vestavěnou kuchyňskou linkou, myčkou, k bytu byla zahrada… Prostě vše vypadalo báječně. Ale při podrobnější prohlídce jsme zjistili, že  řemeslníci zapomněli na přípojku pro pračku! Nebyla ani v koupelně, ani v kuchyni!  😀 Ale ponaučení, bacha fakt na všechno, i na úplné prkotiny!)
Ale zpět k záludnostem s kuchyňskou linkou. Když si takový byt vyberete, dostanete od majitele většinou nabídku, že buď můžete kuchyňskou linku splácet v nájmu (obvykle 20 až 40 Euro měsíčně navíc), nebo si linku můžete fiktivně koupit a majitel ji od vás (zpravidla) po skončení nájmu koupí zpět. Samozřejmě za nižší cenu, většinou maximálně za 50 %. Záleží na vás, která varianta je vám bližší. A jak jednotlivé varianty vypadají detailněji?

Já na to mám!

Máte volné prostředky, jste vlastnický typ, nebo prostě ujíždíte na kuchyňských linkách a rozhodnete se pro koupi. Solidní majitel vám předloží automaticky všechny záruční listy ke všem zabudovaným spotřebičům, ze kterých zjistíte stáří linky a spotřebičů. Je logické, že spotřebiče byste si přesto měli prohlédnout a aspoň zkusit zapnout. Výhodou je, když jsou spotřebiče ještě v záruce a značkové zboží je značkové zboží.
My osobně jsme také zvolili tuto variantu. Naše kuchyňská linka má na dvířkách štítky RESTOL Jelenia Góra 😀 Ostatně majiteli domu tu vše opravují „Uslugi remontowe“ z Bogatynie… Sporák a myčka jsou – bohužel – značky BEKO. A poruchu myčky teď řešíme. Protože bydlíme v Žitavě, tak se žádnému opraváři z Liberce do Žitavy nechce. Místní jsou – logicky – dražší a hlavně skoro nedostižní. Naštěstí jsme zjistili, že vše je ještě v záruce, takže už věc řešíme přímo s prodejcem. Z Bogatynie 😊Ale na naši závadu se asi záruka nebude vztahovat a taky asi skončíme u firmy Uslugi remontowe Bogatynia 😂

Nic nekupuju

Když se ale rozhodnete pro druhou variantu a kuchyňskou linku budete splácet v nájmu, tak stejně nemáte vyhráno! Každá nájemní smlouva by totiž měla obsahovat ustanovení o opravách. (A jestli vám někdo předloží smlouvu bez tohoto ustanovení, tak trvejte na doplnění! Ušetříte si možné starosti.) Jednoduše řečeno se zavážete, že opravy na vybavení bytu do X Euro si platíte sami a vše ostatní platí majitel. „Vyhoří“ vám zásuvka? Protéká záchod? Když se oprava vejde do částky, kterou si s majitelem domluvíte, máte smůlu a platíte vy. Když je to přes, zvedněte telefon a kontaktujte majitele.
My máme ve smlouvě částku stanovenou na 85 Euro, což je možná zbytečně moc a mohli jsme zkusit smlouvat. Ale pak tam máme dovětek, že pokud součet námi zaplacených částek za opravy přesáhne 8 % ročního čistého nájmu (Kaltmiete), tak další oprava jde za majitelem. Takže počítejme, kdyby Kaltmiete byla 300 Euro měsíčně, ročně tedy 3 600 Euro a z toho je 8 % nějakých 288 Euro. No a když angažujete Uslugi remontowe z Bogatynie a budete mít kliku na udržovaný byt, tak majitel asi může být v klidu. A vy vlastně taky.
Ono je to asi podobné jako v Čechách. Jen je to v němčině a je to nové, takže trošku složitější. V každém případě je před rozhodnutím o přestěhování do Žitavy a před podpisem smlouvy dobře přemýšlet a domýšlet možné varianty.Aby se pro vás Žitava nestala temným Gondorem!
A ještě úplně drobná praktická rada na závěr pro všechny, kteří se zrovna stěhují do Žitavy. Nechte rozdvojky v Liberci! Tady v Žitavě je do elektrických zásuvek nedostanete 😋

PS: Po několikadenním nahánění se s řemeslníky máme myčku opravenou. Přijel Polák, pustil si stopky na mobilu a za chvíli bylo hotovo. Čas přepočetl na zloté, zloté na eura a nakonec to stálo 35 euro. V Liberci bychom dali minimálně 200 Kč za cestu jako základ…