Kolik stojí bydlení v Žitavě?

Do Žitavy jsme se stěhovali v polovině února. I když je to jen kousek od Liberce, obě země jsou v Evropské unii a do Žitavy jsme předtím zajížděli hodně často, pořád to byl krok do neznáma. A taky kvůli cenám! Trochu jsme se tomu věnovali v našem minulém článku, ale musíme se přiznat, že ty „Nebenkosten„, tedy cenu za elektřinu, teplo nebo vodu, jsme jen odhadovali. Teď už máme jasno, máme totiž vyúčtování služeb! 

 

Úplně na začátku musíme napsat, že prakticky vše odebíráme od Stadtwerke Zittau. Kdybychom se snažili, tak možná najdeme levnějšího dodavatele, ale přeci jen jsme byli v novém prostředí a byli jsme rádi, že jsme rádi 😊 Stačilo hledání nejvýhodnějšího internetu, nebo mobilního operátora.
 

Elektřina

Úplně nejdřív nám přišel dopis s novou cenou za elektřinu pro rok 2019. A tady musíme uznat, že v Čechách je levněji. Nová cena od 1. 1. 2019 bude 29,44 centů za kWh. Včetně daně. Takže jestli to přepočítáme, tak to vychází na závratných 7,65 Kč za kWh. (Pro zjednodušení počítáme 1 Euro za 26 korun.) Stálá platba je pak 95,30 Euro za rok, takže měsíčně asi 206 korun. Jestli jsme se dobře dívali, tak v Čechách je cena kolem 4 Kč za kWh a stálé platby jsou od 130 do 250 korun měsíčně. Takže tady Žitava „prohrává“.
Samozřejmě tu existuje také noční tarif, který je za 26,45 centů za kWh. Ale když si zvolíte tuto variantu, tak máte dražší stálé platby, konkrétně 109,75 Euro za rok.
Ještě dodejme, že my jsme od 15. února do 29. října, tedy „257 Tage“ (ach ta německá preciznost! 😁) spotřebovali 1 125 kWh. Je to hodně nebo málo? Jak to máte vy? Elektřinu používáme na vaření a pečení, samozřejmě pračka, myčka, starší lednice s mrazákem, dva notebooky, televize a radio.

Voda

Také v Žitavě se platí za dodávku vody a odpady. Vodné vás vyjde na 1,56 Euro za m3 a stočné na 1,40 Euro. Dohromady tedy 2,96 Eura za m3, přibližně 68 Kč za m3. A tady Stadtwerke Zittau porážejí SVS na plné čáře! SVS si totiž za vodné a stočné účtuje 98,67 Kč. Takže se můžeme vesele cachtat od rána do večera! 😂
Zajímavé je, že cena dodávky teplé i studené vody je stejná (1,56 Eura).
A naše spotřeba? 60,86 m3 teplé a studené vody dohromady. Jak vy? 😉

Teplo

V domě, kde bydlíme, není lokální kotelna. Jsme připojeni na dálkové teplo. No ono to tak daleko není – máme teplo z žitavského bazénu. Asi vás zklameme, ale z toho vyúčtování jednotkovou cenu nedokážeme zjistit. Vyúčtování je standardně pro celý dům, rozpočítává se podobně jako v Čechách na bytové jednotky a… A prase aby se v tom vyznalo! Jenom jsme tam vyluštili, že jsme spotřebovali 1 354,18 nějakých jednotek, které se pak dál složitě přepočítávají na kWh. Nikde jsme nenašli jednoduchou rovnici, že 1 GJ = X Euro. Ale jestli se tím někdo chcete probírat, tak na stránkách Stadtwerke Zittau to jistě najdete. Ale víme, kolik budeme platit!

Platby na příští rok

Spolu s vyúčtováním nám přišel také rozpis plateb na rok 2019. Zálohy se platí v jedenácti splátkách, dvanáctý měsíc přijde vyúčtování. Nám Stadtwerke předepsaly zálohy ve výši 170 Euro měsíčně. Z toho za elektřinu máme měsíční zálohy 34 Euro, za teplou a studenou vodu 27 a teplo 109 Euro měsíčně. A k tomu ještě musíme připočítat zálohy 15 Euro měsíčně za stočné.
Dohromady tedy 185 Euro, 4 810 Kč za třípokojový byt, nějakých 75 m2 a jsme tři.

Celkem

A kolik tedy platíme celkem měsíčně za bydlení v Žitavě?
Nájem: 290 Euro
Provozní a udržovací náklady na byt: 55 Euro
Parkovací místo: 15 Euro
Zálohy na energie: 170 Euro
Celkem: 530 Euro (asi 13 780 korun)
Samozřejmě k tomu musíte připočítat internet (15 Euro/měsíc), poplatky za televizi a rozhlas, případně mobil a jiné platby. Zdá se Vám to hodně nebo málo? Tak si to porovnejme s aktuální nabídkou, třeba na reality.cz. Momentálně (k 26. listopadu 2018) se v Liberci nabízí dva srovnatelné byty (ano, JENOM dva, ve stotisícovém městě! To byl také jeden z důvodů, proč jsme šli z Liberce do Žitavy…). Za jeden zaplatíte 11 000 Kč plus zálohy na energie a služby, které nejsou vyčíslené. Za druhý chtějí pronajímatelé 25 000 Kč včetně služeb (takže 961 Euro!). No a teď jestli je ta Žitava pro Liberečáky pořád drahá! 😂 V něčem určitě ano, ale už to není tak hrozný…

2 odpovědi na “Kolik stojí bydlení v Žitavě?”

    1. Zdravím, jako domů? Jedině přes pevnou linku – T-mobile, O2, Vodafone, 1+1… Ceny jsou přibližně stejné, začnete na cca 10 eurech/měsíc, po roce se zvyšuje na cca 30 euro/měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *