Kde mám hledat volné byty?

Německo. Německo všichni vnímáme jako TOP v Evropě. Více než osmdesát milionů Němců pozitivně i negativně drtí zbytek Evropy 🙂 Ale tohle neplatí pro všechny části Německa a pro všechny obory. Z našeho pobytu v Žitavě jsme nabyli dojmu, že to neplatí hlavně pro Sasko a IT služby. Tady soudruzi z NDR trochu pokulhávají…

Markatního rozdílu si všimnete u obyčejných webových stránek. Ty saské, konkrétně hornolužické často vypadají jako z roku 1996 – responzivní web jim nic neříká, obsahově je to většinou taková (nevytištěná) brožurka o firmě a spíš než na aktuální nabídku narazíte na legendární hlášku „Error 404. Page not found“. A stejné platí pro realitní kanceláře… 🙁

Jak se tedy dostat k aktuální nabídce bytů? První volba budou realitkyTy v drtivé většině preferují osobní kontakt – jo, osobní! Na vlastní oči jsme viděli mladý pár, kterak odpoledne po práci obcházel kanceláře realitek a ptali se, jestli nemají nějaké volné byty. Umíte si to představit? Pracujete do pěti a pak rychle do města, protože realitka zavírá v šest 😀 Místo aby si Němci sedli k internetu, něco si vybrali, poslali mail… No znáte to z Čech, ale v Žitavě se s tím spíš nesetkáte. Tady se opravdu „jede“ v osobních setkáních, maximálně po telefonu. Na mailový dotaz v němčině vám odpoví, ale odpověď jim většinou trvá dva až čtyři dny. Na mail v angličtině vám odpoví spíš výjimečně. Takže jestli hledáte byt v Žitavě, kupte si lítek na vlak, obejděte si město a hledejte realitní kanceláře, vývěsky s nabídkami… Máte štěstí, že ty hlavní jsou v centru, třeba na náměstí Neustadt, ve východní frontě domů jsou hned tři. Anebo můžete obcházet Žitavu a hledat bannery „Zu vermieten“ na domech. Na těch bannerech určitě najdete název realitky, v 95 % telefon, v 5 % mail, ale na 100 % tam nenajdete webovou adresu pronajímatele. WTF?!

Zkuste najít Immobilienbüro L. Schmidt na webu! Najdete tam nabídku volných bytů? 😀


Sreality.cz, reality.cz… jo, tak to v Německu také znají. Třeba immobilienscout24.de nebo immowelt.de. Ale problém je v tom, že když realitka nemodernizuje vlastní web a neaktualizuje na něm nabídku, tak to nedělá ani na těchto celoněmeckých portálech. Nevěříte? Vyjeďte si nabídku od nějakého žitavského makléře z webu a pak se jděte podívat do jeho kanceláře. Předloží vám desky, kde bude pravděpodobně jednou tolik bytů. A úplný old school jsme našli u jednoho bytového družstva – pravý nefalšovaný infoterminál s dotykovou obrazovkou. WOW!

To muselo tenkrát stát pěkných pár tisíc marek!

Dnes je to samozřejmě nefunkční a představa, že si budete v dešti listovat nabídkou volných bytů na malé obrazovce se špatným rozlišením je také dost směšná. Ale tak to bylo…

Až tedy budete hledat byt v Žitavě, projděte si všechny ty celoněmecké webové servery, minimálně proto, že tam najdete kontakty na žitavské realitní kanceláře. A pak si udělejte výlet do Žitavy a obcházejte nabídky ve vývěskách. A na ulicích. A nezapomeňte na banky! Ty mají také vlastní realitní makléře. Pronajmout byt si můžete také prostřednictvím bytového družstva (Wohngesellschaft) nebo informaci o volných bytech můžete zkusit vypátrat na webu žitavské radnice. Anebo hledat správcovské firmy (Hausmeister Dienst), které kromě údržby domů zajišťují vlastníkům také pronájem volných bytů.

Pro cizince to tedy může být na začátek docela obtížný úkol. Ale dá se zvládnout. Anebo nám napište. Zkusíme vám poradit a pomoct individuálně! A bude-li Vás víc, zkusíme se dohodnout s nějakou žitavskou realitkou 😉

3 odpovědi na “Kde mám hledat volné byty?”

 1. Dobrý den,
  hledám menší byt v Žitavě a narazila jsem na vaše stránky.
  Nevím, jestli se časem něco nezměnilo. Pořád platí dojeď si a hledej, nebo už můžu lépe nabídky vygooglit alespoň trochu na internetu?
  Mám také trochu problém s jazykem, mluvím anglicky, německy jen opravdu základy. Je toto také problém?
  Děkuji
  Štruncová

  1. Zdravím,
   začněte na google nebo nějaký realitní portál, třeba immmowelt.de. Tam si uděláte představu a najdete konkrétní žitavské realitky. A když nenajdete to pravé ořechové, nezbude vám, než vyrazit do Žitavy osobně. ALe i na těch realitních serverech je nabídka relativně velká. Záleží, co hledáte. Výhodou je, že internetové prohlížeče už mají integrované překladače, takže vám text rovnou přeloží.
   Na začátek vám tedy stačí překladač v prohlížeči, ale na prohlídku bytu bych doporučoval někoho známého, kdo vám pomůže s němčinou. Angličtina asi nebude stačit.
   Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *