Vyberte stránku

Když se rozhodnete přestěhovat do Žitavy, budete určitě potřebovat bankovní účet. Zřízení účtu je hodně jednoduché, ale možná se vám bude hodit pár praktických rad.

Samozřejmě můžete v německých obchodech platit českou platební kartou, ale je to méně výhodné a pro plnohodnotný život v Žitavě se bez bankovního účtu u německé banky neobejdete. Budou se Vám z něho strhávat poplatky za televizi, zálohy na energii, vodu, pravděpodobně z něho budete platit nájem. Jak si takový účet založit?

V Žitavě mají pobočky všechny hlavní banky – Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Commerzbank, Deutsche Bank, Postbank nebo VR-Bank (Volksbank Löbau-Zittau). Žitava je malé město a vzdálenosti mezi bankami jsou pěší chůzí do pěti minut, takže až se budete rozhodovat, kterou banku, můžete je oběhat všechny 😏 Ale možná u vás rozhodne další pádný argument – ve Sparkasse a Volksbank mají tschechischer Servis! Pracují tam Češi, kteří s vámi vše vyřídí. Ve Sparkasse je najdete vpravo na vyvýšeném podlaží, ve Volksbank si je budete muset nechat zavolat.
Ale proti českým bankám je zde jeden velký rozdíl. Než se do německé banky vypravíte, vždy si dopředu sjednejte termín! Může to znít divně, ale zvlášť u českých pracovníků to je skoro povinnost – ve Volksbank je třeba jen jeden a může se vám stát, že jej na pobočce nezastihnete. Anebo budou bankovní úředníci vyřizovat objednané klienty a to byste mohli čekat stejně dlouho jako na úřadě nebo u doktora 😆
My jsme se byli zeptat ve Sparkasse a Volksbank. Logicky. Čeština je náš rodný jazyk, takže to pro nás bylo jednodušší. V obou případech vám k založení účtu stačí doklad (pas, občanka) a jestli v Žitavě budete bydlet, tak ještě Meldebescheinigung (tedy doklad o nahlášení k pobytu). Základní účet u Sparkasse stojí 2,50 Euro měsíčně, u Volksbank 1 Euro měsíčně. K oběma účtům se dostanete přes on-line bankovnctví, obě banky mají vlastní aplikace. U Sparkasse k účtu dostanete kartu zdarma, u Volksbank za ni platíte 6 Euro ročně. Ale pozor! Jde o tzv. Girocard, se kterou můžete platit v obchodech, vybírat z bankomatů, ale s Girocard se nedá platit na internetu! (Dříve se Girocard označovaly jako EC.) Platby na internetu se dají obejít třeba pomocí PayPalu, služby Klarna a určitě existují i další služby. Je to trochu komplikace, ale dá se to… Když byste chtěli vydat debetní nebo kreditní kartu, se kterou lze platit na internetu, tak ta je vždy zpoplatněná a ročně vás přijde na minimálně 20 Euro u Volksbank nebo 30 Euro u Sparkasse. Ale můžete si vybrat i kartu za 100 Euro ročně, kde už máte nějaké nadstandardní pojištění a podobné služby.
Poplatky za transakce jsou u obou bank hodně podobné a samozřejmě zadávání platby na přepážce je vždy v řádech jednotek Eur. Zadání on-line bývá zdarma. A výběry z bankomatů bývají zdarma jen z „vlastních“ bankomatů, to je asi podobné klasické české nabídce. Jen pozor u Sparkasse! Nesmíte podlehnout dojmu, že je to Sparkasse a že je po celém Německu, Rakousku a vlastně i v Česku. Německá Sparkasse je rozdělená na regionální firmy a Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien je vlastně jiná banka než třeba Sparkasse Dresden.
Trochu odlišné je zadávání, respektive potvrzování plateb přes on-line bankovnictví. Z české banky jste možná zvyklí potvrzovat platbu kódem, který přijde SMS. Německé banky vyhodnotily SMS jako rizikové, takže obvykle používají tzv. TAN. Kód, který se automaticky vygeneruje pro každou platbu, a je vám doručen do mobilu přes speciální aplikaci. Tohle nám přišlo složitější proti českým bankám, ale nic s tím nenaděláte a musíte se uklidňovat, že je to pro vaši bezpečnost.
Samozřejmě všechny banky, nejenom Sparkasse a Volksbank, nabízejí různé produkty s různými službami a za různé ceny. Nejlepší je vybrat si něco na jejich webu a pak se jít osobně informovat. A u Sparkasse a Volksbank si to můžete vyřídit i v Liberci! Sparkasse má poradní místo v Palachově ukici a Volksbank ve Zhořelecké. V těchto pobočkách si můžete (virtuálně) založit konto (virtuáně proto, že to pak stejně posílají do Žitavy) a informovat se. Nelze zde provádět bankovní operace.
Bankovní konto u německé banky si můžete založit, i když nebudete bydlet v Žitavě – sláva EU! 😃 Postup je prakticky stejný, jen nemusíte předkládat Meldebescheinigung.
My máme konto u Sparkasse, protože při stěhování do Žitavy jsme nevěděli o českém servisu ve Volksbank. Máme úplně nejzákladnější „Sparkasse-Onlinekonto“ a pro život v Žitavě to stačí úplně v pohodě. Karty už jsou automaticky bezkontaktní, na bezkontaktní platby si zvykli i žitavští obchodníci (ano! ještě před pár měsíci nám rvali kartu z ruky a vytrvale ji strkali do terminálů 😆) a platby na internetu zadáváme většinou přes „klarnu“. Ale volba je na vás! A jestli máte tip na bezkonkurenčně nejlepší účet s doplňkovými službami, pochlubte se do komentáře. Ať jsme smart! 😃