Vyberte stránku

Historie na vás v Žitavě dýchne na každém kroku. Asi každý víte, že Žitavu založil Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, v roce 1255. Ale žitavská historie je mnohem starší a mnohem bohatší! Území bylo osídleno pravděpodobně již před rokem 1000 slovanským kmenem Milčanů.A od počátku až takřka do současnosti byl žitavský život úzce spjat s Čechami. Vždyť Žitava byla součástí Koruny české až do roku 1635! A přestože nejstarší historie je vskutku fenomenální (nebo Phänomenální?), my se budeme věnovat historii nové. A tohle povídání berte jako pozvánku k prohlídce města, kam se možná také přestěhujete 😉

Vy starší si asi pamatujete na východoněmecké náklaďáky a autobusy značky Robur. Ve východním bloku měly asi stejnou pověst jako trabant. Ale pro mnohé z vás bude šokující, že tato auta se vyráběla hned u českých hranic, v Žitavě!

Když v Žitavě vystoupíte z vlaku a půjdete po Bahnhofstrasse do centra, tak po pravé straně budete míjet vcelku nenápadnou budovu s nápisem ROBUR WERKE. Ano, tady se to „zlo“ páchalo, tady vše vznikalo. Ale ještě než soudruzi z NDR spustili výrobu legendárních roburů, tak zde rodina Hillerů vyráběla bicykly, osobní auta a nákladní vozy.

Karl Gustav Hiller započal s výrobou bicyklů někdy kolem roku 1890. Vyráběl a prodával je pod značkou Phänomen. Nevíme, jak kola jezdila, jak byla spolehlivá a oblíbená, ale žitavané jsou na dlouhou historii výroby patřičně hrdí. Karl Gustav Hiller postupně svou výrobu rozšiřoval – již po roce 1900 započal s výrobou motocyklů (spíš motorových kol) a v roce 1905 spustil výrobu motorových tříkolek a v roce 1912 dokonce osobních automobilů! Jeho podnikatelské aktivity v mnohém připomínají jiné osudy strojařů a konstruktérů, ať už v Německu nebo třeba v Čechách, kdy výroba motorových kol, motorek a později jednoduchých automobilů byla poměrně rozšířená. Většinou ale měly takové továrny, nebo spíš dílny, jen jepičí život a vydržely jen některé.
Velký rozmach a asi největší úspěch Phänomenů je spojen s rokem 1927. Tehdy firma začala dodávat malé nákladní vozy Říšské poště. Sluší se uvést, že šlo o typ Phänomen 4RL/K a asi by se slušelo uvést technické parametry, ale – upřímně – zase takový fanda do oldtimerů nejsem 😉 Pro svoji nenáročnou údržbu a spolehlivost byly vozy velmi oblíbené. Kromě tohoto lehkého náklaďáku firma vyráběla pro říšskou poštu také trochu bizarní trojkolky. O spolehlivosti a jízdních vlastnostech toho moc nevím, ale viděli jste nějakou epizodu s Mr. Beanem a jeho tříkolkou? Tak snad to pan Hiller měl lépe vymyšlené 😀

Tříkolka na dobové reklamě. V italštině! „…di Zittau“

O produkci během druhé světové války zdroje taktně mlčí, ale zajímavý je osud rodiny Hillerů. Sice byli židovského původu, ale mohli se vykoupit a nebyli posláni do koncentračního tábora.

Po roce 1945 a zvláště po roce 1949, kdy vznikla NDR vylo vše jinak. Firma Phänomen sice obnovila výrobu, ale byla částečně zestátněna a v roce 1951 byla začleněna do společnost IFA, která sdružovala veškerou automobilovou výrobu na území NDR. V roce 1957 došlo k přejmenování firmy na ROBUR WERKE a rozjela se výroba těch známých východoněmeckých náklaďáků a autobusů Robur. Ty byly zvláště v NDR hojně rozšířené a měly řadu variací. Využívali je v armádě, hasiči, sloužily jako klasické valníky, ale také jako sanitky nebo pojízdné obchody. Samozřejmě, že celá produkce nevznikala jen v Žitavě, Robur měl závody ještě Budyšíně, Kamenci a jinde.

Po roce 1990 to šlo s továrnou z kopce. Sice ještě proběhl pokus o modernizaci roburů, ale továrna byla definitivně uzavřena v roce 1991. Dnes celý areál chátrá s výjimkou budovy v Bahnhofstrasse. Patří polským majitelům a jeho další osud je nejasný. Ale pokud si areál, který je mezi Bahnhofstrasse, Eisenbahnstrasse a Marschenstrasse, obejdete, zjistíte, jak je velký a relativně zachovalý. Když fantazie trochu zapracuje, tak už v něm vidíte lofty, dílny, galerii, klub, jinou výrobu… Ale to by byla jiná kapitola a jiné náklady! Dnes si jej bohužel prohlídnete jen z ulice; celý je oplocený a zavřený a „prywatny“, kam je „wstep wzbroniony“. Škoda, v roce 2014 byl částečně otevřený v září Během Dnů evropského dědictví a prohlídka stála za to! Včetně dvoupatrových sklepů!
Rodina Hillerů bydlela v Žitavě na rohu Dornspachstrasse a Theaterring naproti kostelu Sv. kříže, kde najdete slavné Postní plátno. Po roce 1989 dostala rodina vilu zpět, ale vzdala se jí pod podmínkou, že vila bude sloužit veřejnosti. Takže dnes zde najdete spolek Hillersche Villa e. v. se zkušebnami a vyhlášeným Café Jolesh s okouzlující zahrádkou! (Mimochodem, v Café Jolesch točí svijany! Za 2,90 Euro.)
Tak až příště půjdete po Bahnhofstrasse, podívejte se vpravo a připomeňte si slavnou a dlouhou historii výroby automobilů #vzitave. A také si připomeňte protikomunistické povstání východních Němců v roce 1953!
Pamětní deska na budově Robur Werke.
Znak bicyklů Phänomen
Chátrající areál Robur Werke.
Interiér.
Připomínka automobilové minulosti v dlažbě žitavského náměstí.