Historie na vás v Žitavě dýchne na každém kroku. Asi každý víte, že Žitavu založil Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, v roce 1255. Ale žitavská historie je mnohem starší a mnohem bohatší! Území bylo osídleno pravděpodobně již před rokem 1000 slovanským kmenem Milčanů.A od počátku až takřka do současnosti byl žitavský život úzce spjat s Čechami. Vždyť Žitava byla součástí Koruny české až do roku 1635! A přestože nejstarší historie je vskutku fenomenální (nebo Phänomenální?), my se budeme věnovat historii nové. A tohle povídání berte jako pozvánku k prohlídce města, kam se možná také přestěhujete 😉
Vy starší si asi pamatujete na východoněmecké náklaďáky a autobusy značky Robur. Ve východním bloku měly asi stejnou pověst jako trabant. Ale pro mnohé z vás bude šokující, že tato auta se vyráběla hned u českých hranic, v Žitavě!
Když v Žitavě vystoupíte z vlaku a půjdete po Bahnhofstrasse do centra, tak po pravé straně budete míjet vcelku nenápadnou budovu s nápisem ROBUR WERKE. Ano, tady se to „zlo“ páchalo, tady vše vznikalo. Ale ještě než soudruzi z NDR spustili výrobu legendárních roburů, tak zde rodina Hillerů vyráběla bicykly, osobní auta a nákladní vozy.
Karl Gustav Hiller započal s výrobou bicyklů někdy kolem roku 1890. Vyráběl a prodával je pod značkou Phänomen. Nevíme, jak kola jezdila, jak byla spolehlivá a oblíbená, ale žitavané jsou na dlouhou historii výroby patřičně hrdí. Karl Gustav Hiller postupně svou výrobu rozšiřoval – již po roce 1900 započal s výrobou motocyklů (spíš motorových kol) a v roce 1905 spustil výrobu motorových tříkolek a v roce 1912 dokonce osobních automobilů! Jeho podnikatelské aktivity v mnohém připomínají jiné osudy strojařů a konstruktérů, ať už v Německu nebo třeba v Čechách, kdy výroba motorových kol, motorek a později jednoduchých automobilů byla poměrně rozšířená. Většinou ale měly takové továrny, nebo spíš dílny, jen jepičí život a vydržely jen některé.
Velký rozmach a asi největší úspěch Phänomenů je spojen s rokem 1927. Tehdy firma začala dodávat malé nákladní vozy Říšské poště. Sluší se uvést, že šlo o typ Phänomen 4RL/K a asi by se slušelo uvést technické parametry, ale – upřímně – zase takový fanda do oldtimerů nejsem 😉 Pro svoji nenáročnou údržbu a spolehlivost byly vozy velmi oblíbené. Kromě tohoto lehkého náklaďáku firma vyráběla pro říšskou poštu také trochu bizarní trojkolky. O spolehlivosti a jízdních vlastnostech toho moc nevím, ale viděli jste nějakou epizodu s Mr. Beanem a jeho tříkolkou? Tak snad to pan Hiller měl lépe vymyšlené 😀
![]() |
Tříkolka na dobové reklamě. V italštině! „…di Zittau“ |
O produkci během druhé světové války zdroje taktně mlčí, ale zajímavý je osud rodiny Hillerů. Sice byli židovského původu, ale mohli se vykoupit a nebyli posláni do koncentračního tábora.

Po roce 1990 to šlo s továrnou z kopce. Sice ještě proběhl pokus o modernizaci roburů, ale továrna byla definitivně uzavřena v roce 1991. Dnes celý areál chátrá s výjimkou budovy v Bahnhofstrasse. Patří polským majitelům a jeho další osud je nejasný. Ale pokud si areál, který je mezi Bahnhofstrasse, Eisenbahnstrasse a Marschenstrasse, obejdete, zjistíte, jak je velký a relativně zachovalý. Když fantazie trochu zapracuje, tak už v něm vidíte lofty, dílny, galerii, klub, jinou výrobu… Ale to by byla jiná kapitola a jiné náklady! Dnes si jej bohužel prohlídnete jen z ulice; celý je oplocený a zavřený a „prywatny“, kam je „wstep wzbroniony“. Škoda, v roce 2014 byl částečně otevřený v září Během Dnů evropského dědictví a prohlídka stála za to! Včetně dvoupatrových sklepů!

![]() |
Pamětní deska na budově Robur Werke. |
![]() |
Znak bicyklů Phänomen |