Dny otevřených památek: české stopy v Žitavě

Již jsme si zvykli, že v září můžeme zdarma navštívit běžně nepřístupné památky. Je to díky celoevropským Dnům evropského dědictví. V posledních letech Žitava a Liberec tuto akci pořádají společně a připadá vždy na první zářijový víkend. Pojďme se podívat, co si v Žitavě můžete prohlédnout!

Vodárenská věž s reliéfem lva

V Žitavě a okolí bude v neděli 8. září během Tag des offenen Denkmals otevřeno celkem 34 památek, z toho 25 přímo v Žitavě. Typově jde o veřejné stavby, technické památky, kostely, ale také obytné domy. Většina domů bude otevřená od 10 do 17 hodin, ale existují výjimky. Kromě stálic se v nabídce každoročně objevují nějaké novinky, většinou obytné domy soukromých vlastníků. Prohlédli jsme si nabídku a následující stavby si rozhodně nenechte ujít!

Vodárenská věž

Vodárenská věž (Wasserturm) se nachází v Gellertstraße kousek od vlakového nádraží. Nemůžete ji minout, její válcovitý tvar z červených cihel je nepřehlédnutelný. Zajímavá a běžně nepřístupná technická památka pochází z roku 1864 a její součástí je také kašna s reliéfem lva na Bahnhofstraße. Pozdněbarokní reliéf se lvem byl původně umístěn na dnes zbourané Webertor (Tkalcovská brána). A všimněte si také protější budovy Robur Werke. Ano, tady se vyráběly legendární východoněmecké náklaďáky Robur, kterým jsme se věnovali v jednom našem článku.

Uhreninsel

Samostatně stojící historizující dům v Baderstraße. Uvnitř jsme nikdy nebyli, tak jsme moc zvědaví. Architektonicky sice nejde o výjimečnou stavbu, ale pro žitavské je to srdcovka: ještě loni zde fungoval legendární obchod s hodinkami a hodinami;a odtud název domu, který stojí uprostřed ulic kousek od hlavního náměstí.

Uhreninsel. v pozadí dům v Breite Straße, který bude v neděli také otevřený.

Obytné domy

Když už budete u Uhreninsel, prohlédněte si okolní obytné domy. Město Žitava zakonzervovalo jeden obytný dům v Amelienstraße. Zajímavý případ, co musí malé město, ze kterého odešla skoro polovina obyvatel, řešit. Konzervovat, staticky zachránit a hledat kupce nebo využití. Takových domů byste v Žitavě našli víc! A co se s takovým domem děje dál můžete vidět třeba v Böhmische Straße 30, kde soukromý vlastník dům právě rekonstruuje.

Dům v Amelienstraße

Kostely

Kostelů bude přístupných několik. Ale určitě zajděte do kostela sv. Jana (Johanniskirche) u hlavního náměstí. V jádru nejstarší žitavský kostel z roku 1291, po zničení obnoven podle projektu známého klasicistního architekta Karla Friedricha Schinkela. Jeho počátky jsou spojené s johanitskou komendou, která v Žitavě vznikla již při založení města. A jestli jste fit, tak se vydejte na věž! Uvidíte městečko jako na dlani a kdyby se vám zastesklo, tak se můžete uklidnit pohledem na Ještěd 🙂

Interiér kostela sv. Jana

Divadlo

Budova Gerhart-Hauptmann-Theater byla dokončena v roce 1936 podle projektu architektů Hermanna Alkera a Alfreda Hoppa. Přísná architektura navazuje na klasicismus a její forma je poplatná době svého vzniku. Zajímavá je také rekonstrukce a snaha města udržet divadelní budovu v chodu. Divadlo nemá vlastní soubor, ale je druhou scénou zhořeleckého divadelního souboru, který hraje v obou městech.

Innere Weber Straße a český přípěvek

Innere Weber Straße pro nás bude srdcem letošních Tag des offenen Denkmal v Žitavě! Můžete si zde prohlédnout několik otevřených domů. Třeba Fischhaus, který je pro Žitavany stejně legendární jako zmíněný Uhreninsel, nebo Wächterhaus, který místní neformální umělecká komunita mladých lidí využívá jako své zázemí. Ale hlavně zde najdete Popmarkt Zittau (Pohyblivý trh Žitava), který připravily jablonecké Tatrhy. Takže stánky designérů, občerstvení, káva a spoustu zajímavého, čím se čeští výrobci chtějí prezentovat v Žitavě. Přijďte se podívat a podpořit je!

Rok „oficiálního“ založení Žitavy a česká stopa: za zakladatele města bývá označován český král Přemysl Otakar II. Víte, kde najdete tuto pamětní desku? Hledejte! 😉

Tam a zase zpátky

Do Žitavy je to autem kousek. Ale můžete se svézt vlakem. Zažijete krásnou houpavou jízdu Polskem a budete eko 🙂 A hlavně, zpáteční cestu do Liberce budete mít zdarma, když si necháte jízdenky z vlaku orazítkovat v některé otevřené památce. Jízdenka Liberec – Žitava stojí 38 korun, kupuje se ve vlaku a samozřejmě se domluvíte česky.

Žitava nabízí k otevřeným památkám také koncerty, v některých objektech se konají komentované prohlídky, někde na vás budou čekat výstavy místních umělců. Stačí si jen vybrat! A hledat české stopy v historii Žitavy 😉

PS: V brožuře, kterou Žitava připravila, je dobré všímat si také reklam! Hned na začátku má reklamu Industrie- und Handelskammer Zittau (IHK). Když budete chtít v Žitavě podnikat, doporučujeme začít tam, poradí vám. A česky! 😉

Jedna odpověď na “Dny otevřených památek: české stopy v Žitavě”

 1. Greetings I am so happy I found your webpage, I really
  found you by error, while I was researching on Aol for
  something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a
  fantastic post and a all round entertaining blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to look over it all
  at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent work.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *