CZK > EUR. Levně, rychle, bezpečně.

Možná uvažujete o přestěhování do Žitavy. Ale pracujete v Liberci, nebo jinde v Čechách, a logicky vás děsí bankovní přepočty korun na eura. Právem! Bankovním převodem se vám euro a bydlení v Žitavě pekelně prodraží. Ale i tady existuje řešení!

Důvodům, proč se Česká republika zuby nehty drží koruny, zatímco ostatní evropské země platí eurem nebo se na něj připravují, moc nerozumím. Mám pocit, že se tím sami diskvalifikujeme a posouváme do druhé řady. Dlouho mi to bylo jedno, ale život v Žitavě to změnil. Vadí mi to. Vadí mi, že Česká republika neuvažuje o euru, odmítá o něm diskusi, odmítá stanovit datum přijetí eura a odmítá euro. Pro koho je výhodné držet národní měnu? Mimochodem, také proto jsem podepsal petici Pro euro, nechcete taky? 😉

Průměrná mzda v Liberckém kraji byla na konci roku 2018 solidních 31 666 korun. Ano, až 70 % zaměstnanců na tuto mzdu nedosáhne a navíc je to před zdaněním, ale i tak je to docela hezké číslo. Když si to převedem na euro, tak je to… Kolik to vlastně je?! Průměrný kurz České národní banky byl v roce 2018 25,680 Kč za jedno euro. Takže to znamená, že průměrný zaměstnanec v Libereckém kraji si vydělá přibližně 1 233 euro hrubého měsíčně? Omyl! V momentě, kdy si svůj plat budete chtít vyměnit na eura, tak musíte souhlasit s kurzem vaší banky nebo směnárny. A třeba ČSOB euro prodává kolem 26,25 Kč. Tedy každé euro je o padesát haléřů dražší! Když si budete chtít vyměnit 100 euro, tak v bance přeplatíte 50 korun. Ještě nad tím máváte rukou?

A převod z čekého korunového účtu na eurový do německé banky? To už byste museli být úplní blázni! Třeba Komerční banka chce za zahraniční platbu až 220 korun! To je těžko uvěřitelných osm euro! WTF?!

U nás je to jednodušší. Jeden z nás pracuje v Liberci, druhý v Žitavě. Platy tedy dostáváme v korunách i eurech a nikdy jsme moc neřešili, jak převést koruny z české banky do německé nebo opačně. Prostě v Žitavě platíme kartou německé banky a v Liberci českou kartou. Zatím nám to vychází. Ale objevil jsem způsob, jak relativně výhodně vyměnit koruny na eura. Nebo opačně. Jmenuje se Revolut. Zjednodušeně řečeno, Revolut je firma, u které si „předplatíte“ debetní kartu za výhodnějších podmínek, než u většiny českých účtů.

Postup je opravdu jednoduchý. Stáhněte si aplikaci Revolut do mobilu a podle jednoduchého návodu ověřte svoji identitu a požádejte o kartu. Nemusíte bát, aplikace je samozřejmě v češtině! 😉 Mělo by to jít udělat také na webu Revolutu, ale já vše vyřídil z mobilu. Když si vyberete základní variantu účtu a karty, tak je vše zadarmo. Rovnou požádejte o zaslání základní debetní karty, přijde vám poštou. Karta je samozřejmě bezkontaktní. A pak už stačí jen převést peníze. Já jsem si nastavil „dobíjení“ účtu u Revolutu pomoci české debetní karty. Funguje to stejně jako platba kartou na internetu: zadáte číslo karty, expiraci karty a CVC. Já mám platby kartou na internetu zdarma, takže poměrně jednoduše dostanu koruny na (svůj) účet mimo Českou republiku.

Pak nastává druhá fáze. Převod korun na eura. Uděláte to opět jednoduše v mobilní aplikaci. Právě teď, když píšu tento článek, je oficiální kurz dle webu ČNB je 25,661 Kč za jedno euro. Již jmenovaná ČSOB vám euro prodá za 26,284 koruny. A Revolut má aktuálně kurz 25,664 Kč za euro. Potřebuje to další komentář? Nebo vám to ještě nestačí? Tak přidejte výběry z bankomatů po Evropě zdarma nebo platby na internetu zdarma.

Samozřejmě jsem Revolutu nejdříve moc nedůvěřoval. Takže moje první převody byly jen o stokorunách. Ale vše funguje – kartou Revolut platím v Žitavě, vybíral jsem peníze v Itálii, v Německu, platil ubytování na booking.com… Vše v eurech, bez poplatků a peníze jsem si tam převedl pomocí české debetní karty zadarmo. Nicht schlecht, jak říkají Němci 😀

Samozřejmě existuje řada podobných služeb jako Revolut. Možná jsou některé výhodnější. Ale já jsem se chtěl podělit o vlastní dobrou zkušenost a poradit, jak levně a bezpečně směnit svoje koruny za eura. A mimochodem, i týdenní nákup potravin v žitavkém REWE nebo Kauflandu vás s kartou Revolut vyjde levněji než s českou kartou. Nebo lépe: vyjde vás ještě levněji 😉

Dodatek ze 17. září: Jak na potvoru mi přišel email z Revolutu, že když pozvu své přátele, aby si založili účet u Revolutu a požádali o platební kartu, tak já a každý z nich dosteneme na účet 300 Kč. Jdeme na to? Chcete do začátku 300 Kč? Klikněte na odkaz https://revolut.com/referral/jangr10!G10D21 a postupujte dle instrukcí 🙂

10 odpovědí na “CZK > EUR. Levně, rychle, bezpečně.”

 1. My mame konzervativnejsi “bankovani”, a to ucet ve Volksbau Lobau-Zittau, ktera ma pobocku i v Praze a tam taky skvelou bankerku p Vicenovou.

 2. Ještě mě napadá jedna možnost. Pokud má někdo účet ve Sparkasse, může si kromě německé karty (zdarma) nechat vystavit ještě jednu Mastercard, která je spojená s dalším účtem. Na téhle kartě je nastaven zvláštní režim (funguje pouze pro české zákazníky a stojí 30€ ročně). Ta karta se musí „nabít“ = převod z běžného Sparkasse účtu na účet k té Mastercard kartě (prakticky převod EUR EUR ale v ramci různých bank, proto trvá až 3 pracovní dny), max do výše 2.000 €. Z té karty pak můžete platit v ČR, vybírat z bankomatu koruny a převádí se to podle skoro středového kurzu ČNB. A samozřejmě platit kdekoli v Evropě, asi i ve světě. Zajímavý produkt s nějakými omezeními, používal jsem asi třičtvrtě roku a pak přešel na Revolut:)

  1. Martin je náš nejpilnější komentátor! 🙂
   Super, díky za radu. Takže při zakládání účtu ve Sparkasse rovnou požádat o druhou kartu. Anebo Revolut, který mi přijde jednodušší. A v té základní verzi skutečně bezplatný. I když tam jsou určitá množstevní omezení…
   Honza

 3. Revolut podporuje Apple Pay (pro řadu lidí argument PRO).

  Na jednu věc je třeba si dát pozor. Na víkend fixují kurz na vyšší hodnotu, kvůli pokrytí nenadálých výkyvů, protože burza v tu dobu nejede. Takže pokud někdo bude platit o víkednu v Liberci Revolutem z EURového účtu, tak ten přepočet bude nevýhodný. Lze vyřešit CZK i EUR účtem pod jedním REvolut Accountem a mít na obou na víkedn dost peněz. Revolut to strhává z konkrétního účtu dle měny země, ve které člověk zrovna platí.:)

  1. Přesně, Martine! Také mám na svém Revolutu CZK a EUR současně. Když chybí eura, převedu. Když chybí CZK, dobiju kartou během pár sekund, kdykoliv a kdekoliv 🙂
   A kromě Apple Pay také Google Pay. Já jsem dostal od Revolutu asi 300 CZK za propojení Revolutu a Google Pay 😉
   Honza

 4. Zdravím. Ještě lepší než Revolut jsem shledal transferwise.com, který lze navíc ovládat i mimo mobilní aplikaci.

   1. Můj setup je vražedný, ale funguje:
    Sparkasse>Revolut> AirBank, příp. Twisto (na pokrytí převodních časů mezi free verzí Revolut a CZ Bankami)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *