Covid-19: Aktuálně

Jak budeme cestovat? Aktuální stav k 13. březnu 2020, 8:00 hodin. Upozorňujeme, že situace se může změnit! A budeme rádi, když nám do komentářů napíšete OVĚŘENÉ informace. Nestrašme se informacemi „slyšel jsem, že…“ 😉

 • 13. 3. 2020 v 9:50 opravená informace o potvrzení zaměstnavatele

Vláda ČR vyhlásila nouzový stav pro celou ČR, který de facto znamená zákaz soukromých a veřejných akcí pro více než 30 lidí, uzavření hospod mezi 20 – 6 hodinou a hlavně omezení cestování přes hranice ČR – Německo! Toto opatření se dotkne každého, kdo bydlí v Liberci/Žitavě a pracuje v Žitavě/Liberci. A každého, kdo bude chtít do Žitavy na nákup, na výlet…

Zavřená hranice

Dočasné znovuzavedení ochrany hranic ČR začne platit o půlnoci z pátku 13. na sobotu 14. března a bude platit 30 dní. A praktické dopady?

 • Uzavírá se tzv. zelená hranice, do Německa a Rakouska zůstane otevřeno jen 11 hraničních přechodů plus 8 hraničních přechodů pro pendlery (seznam je zde).
 • Německo bylo zařazeno mezi tzv. rizikové oblasti.
 • Občané z rizikových oblastí nesmí vstupovat do ČR. Občané ČR nesmí vstupovat do rizikových oblastí. Informace zde. Takže od soboty 14. března NESMÍTE cestovat do Německa.
 • Z výše uvedeného zákazu cestování do/z Německa existují výjimky, především pro pendlery a lidi s pobytem v rizikové oblasti (tedy Německu).
 • Kdo se v sobotu a později vrátí do ČR z rizikové oblasti, např. z pracovní cesty, ze studijního pobytu, z lyžařského zájezdu, pojede např. z Nizozemska zpět přes Německo, tak musí do 14 denní karantény. Opatření o karanténě jsme sice nenašli v žádném dokumentu na stránkách Ministerstva vnitra nebo zdravotnictví, ale jasně to vyplývá z informace, kterou podal ministr Jan Hamáček Českému rozhlasu: „Do pátku je možné využít autobus nebo vlak. Od půlnoci na sobotu už jen osobní dopravu. Chci znovu říct, že všem českým občanům v zahraničí bude umožněn návrat. Pokud přijedou z rizikových oblastí, budou muset strpět preventivní karanténu.” (Odkaz na zdroj je zde.)

A kdy může pendler cestovat do/z Německa za prací?

 • Musí mít u sebe potvrzení o zaměstnání v druhém státě; typicky bydlíte v Liberci, ale pracujete v Žitavě. Vzor žádosti si stáhněte zde.
 • Pendler musí mít zaměstnání do 50 kilometrů od hranice.
 • Musí cestovat přes otevřené hraniční přechody, v našem případě přes Jiříkov – Neugersdorf. A to v čase mezi 5 – 23 hodinou. (Tady máme zatím výjimku, protože je otevřený hraniční přechod Hrádek – Porajow a Porajow – Zittau. Ale nikdo neví, jak dlouho to zůstane…)

Představa, že budete za prací dojíždět přes Jiříkov je šílená. Proto se Liberecký kraj, Město Žitava, IHK Dresden a možná další budou snažit přesvědčit Ministerstvo vnitra ČR, aby mezi přechody pro pendlery zařadilo také přechod Petrovice – Lückendorf. Ale výsledek je nejistý.

Vlaky

Tohle je zatím velká neznámá. V každém případě se ruší vlak Liberec – Drážďany. Vlaky Liberec – Hrádek – Zittau – Varnsdorf/Rybniště budou buď končit v Hrádku, nebo budou projíždět přes Německo bez zastavení, resp. bez otevření dveří.

Aktuálně v okrese Zhořelec

Jestli vás zajímá aktuální situace v okrese Zhořelec, kam patří Žitava, tak můžete sledovat třeba stránku Landkreis Görlitz.

Takže se uvidíme za měsíc! 😉

Aktualizace ze 13. března 2020, 9:25 h.:

Ministerstvo vnitra ČR na své stránky doplnilo přehlednou tabulku k cestování do bezpečných a rizikových zemí.

Zdroj: MV ČR, https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx, 13. 3. 2020, 9:25 hodin

10 odpovědí na “Covid-19: Aktuálně”

 1. Vážená paní,

  platné informace pro pendlery a jeho rodinu od 26.3.2020 od 0:00 z ministerstva vnitra:

  Pendleři a rodiny:

  – pendler překračující hranici do Německa nebo Rakouska za účelem výkonu práce si s sebou může vzít rodinné příslušníky (nutno prokázat rodným a oddacím listem), po návratu i pro rodinné příslušníky platí povinnost nahlásit se na karanténu.

  Pendlerem zůstává jenom ten, kdo pravidelně překračoval hranice za účelem výkonu práce bez toho, aniž by na území toho státu, kde pracuje, měl bydliště. Toto nové usnesení vlády tedy nerozšířilo skupinu osob, které jsou pendlery, rozšířilo pouze 100km hranici a stanovilo povinnost turnusování pro skupinu překračující hranice s Německem nebo Rakouskem

  Příklad, kdy osoba není pendler: německý občan běžně žijící a pracující v ČR, který chce jet i s rodinou na Velikonoce do Německa – není pendler, protože běžně nepřekračuje za účelem výkonu práce hranice a bydlí na stejné straně hranice, kde pracuje. Platí tedy obecný postup jako pro běžné cizince – bude mu umožněno vycestování, ale nebude jemu ani jeho rodině umožněn návrat.

  S přáním pěkného dne

  Krizový štáb

  1. No vidíte a já myslím, že tam má milý Krizový štáb chybu: Když Němec s rodinou vycestuje na Velikonoce a pak se bude chtít vrátit, tak mu to musí dovolit, pokud je v ČR přihlášený k trvalému pobytu. A navíc pokud je manželka Češka, tak jí návrat dovolí a jemu ne? Jakože pohraničníci rozdělí rodinu?
   Nehledě na to, že po Velikonocích stejně platí jiná pravidla 🙁
   Myslím, že tohle zašlo příliš daleko. Vzhledem k počtu nakažených na obou stranách hranice a pak třeba v Praze nebo v Olomouci, budí zavřené hranice pochybnosti, zda je to skutečně ochrana proti zavlečení čínské chřipky do Česka.
   Honza

  1. Mm, ja to taky nejak odsunul to prihlaseni prechodneho bydleni. Uklidnuju se tim, ze bude stacit vytahnout smlouvu o podnajmu (nevyzkouseno). 😀

 2. Dobrý den, bohužel jsem nikde přesně nedohledala, jak žádat MVČR o výjimku.
  Máte někdo bližší informace?

  Moc děkuji

  1. Už tomu rozumím, hledáte tu výjimku MV ČR. Také ji teď nemůžu najít. A hlavně jsem „ztratil“ tu informaci, že přejezd musí potvrdit ministr… Buď se to změnilo, nebo jsme sami publikovali klasickou „kachnu“, hoax… 🙁
   Tak možná stačí to potvrzení od zaměstnavatele…. A já to jdu do článku opravit.

   1. Bylo to v nejake zprave prevzate z te tiskovky a stalo tam, ze o vyjimk y rozhoduje ministr vnitra v radu hodin. Kdyz jsem hledal mail na ministra, tak jsem nasel ten dokument, ktery je treba nechat potvrdit zamestnavatelem (uz ho maji i v nemcine) a to je ta vyjimka.

    Jeste v textu zustalo to, ze Nemecko neni oficialne zemi, kde plati automaticka karantena po navratu. Aktualizovali to dneska a je to v tom clanku s tou tabulkou.

    Na vice strankach jsem nasel prevzatou informaci z te prvni tiskovky, ze ta hranice bude zavrena nejdrive jen do pristiho ctvrtka, ale ze muze byt prodlouzeno. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pracovnici-do-50-km-od-hranice-ji-mohou-prekracovat-uvedl-hamacek-/1865292

   2. Dobrý den,
    moc děkuji.

    Prozatím mám potvrzení od zaměstnavatele. V pondělí uvidím, jak to bude v praxi fungovat a pustí mě zpět do Zittau.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *