Ausblick kam se podíváš

Žitavské hory mají své neopakovatelné kouzlo. Jsou menší a nižší než třeba Jizerky, ale je na nich něco magického a romantického – hluboké lesy, pískovcové skály, hodně značených i neznačených cest a stejně jsou Žitavské hory skoro liduprázdné. Už jsme vám doporučovali jeden výlet na Nonnefelsen a teď vám doporučíme okolí nádherného Lückendorfu.

Lückendorf je jediná německá vesnice na jižní straně Žitavských hor. Má dvě části, tzv. dolní a hlavně horní část, která nabízí krásné výhledy do Čech. Kousek nad horní částí Lückendorfu je hřebenová cesta, na kterou vás pozveme.

Kudy do Lückendorfu

Pojedete-li autem, můžete přijet buď od Jablonného v Podještědí přes Petrovice, nebo od severu ze Žitavy. Tady můžete jet buď přes Oybin nebo přes Eichgraben. Zaparkovat můžete na malém lesním parkovišti, nebo na okraji Lückendorfu. Obě parkoviště jsou zdarma, ale v případě toho na okraji Lückendorfu budete potřebovat parkovací hodiny a můžete tam stát maximálně dvě hodiny. (Jak používat parkovací hodiny jsme už radili na blogu 😉 )

Anebo se můžete vydat vlakem do Žitavy a od nádraží jet autobusem číslo 6 nebo 7. Jízdní řády v češtině (!) najdete na stránkách dopravního sdružení ZVON a pokud si koupíte Euro-Nisa-Ticket, tak vás to nebude stát ani moc peněz 😉

Divíte se romantickým malířům?

Do přírody!

Z obou parkovišť se vydejte po žluté turistické cestě zvané Große Felsengasse. Cesta vede lesem kolem pískovcových skal a nabízí řadu romantických a tajemných zákoutí. Máte-li malé děti, tak kočárek nechte doma – terén je občas kamenitý nebo vede přes kořeny. První odměna v podobě vyhlídky vás čeká u skály Mönchskanzel. Z vyhlídky se vám otevře krásný výhled na Hochwald, vesnici Hain a Oybin.

Hochwald (Hvozd) v mracích, louka vlevo nahoře je Hain a vesnice se skalní kupou je známý Oybin. Foceno z vyhlídky Mönchskanzel.

Kousek pod vyhlídkou Mönchskanzel je ferrata Alpiner Grat. Ale tu si nechte až na léto – vypadá docela obtížně a určitě není pro začátečníky! Nejkratší přístup k ferratě je po neznačené Wiesenweg (někdy je v mapách značená jako Korseltweg) od dalšího malého parkoviště.

Asi po 500 metrech přijdete k turistickému přístřešku Edmundshütte. Tady si cestu můžete zkrátit a po neznačené cestě přejít přes hřeben na jižní stranu. Anebo pokračujte dál po žlutě značené cestě až ke křížení se zeleně značenou cestou. Z křižovatky žluté a zelené doporučujeme malou odbočku a zajděte se podívat na Scharfstein.

Zpáteční zelená trasa se jmenuje Lückendorf-Rundweg nebo Kurt Steinadler Weg. Není nijak náročná a najdete na ní jednu vyhlídku směrem do Čech a také nejvyšší vrchol, spíš takovou krtinu – Brandhöhe.

„Když to srovnám s výletem na Kokořín…“

Legendární cimrmanovská hláška se uplatnila na severním pólu a uplatnila by se taky v Lückendorfu 😀 V části, kde budete pravděpodobně parkovat, je vlastně jen hotel Zum Hochwaldblick, který v době našeho výletu fungoval jen pro ubytované. Naštěstí mají „hladové okno“ nebo spíš Glühweinsfenser, takže naše zimní procházka byla zachráněna 😀 Sousední restaurace Waldidyll zřejmě funguje jen v létě. A další restaurace byste našli až dál ve vesnici.

Zachráněni! 🙂

Výhled tam, Ausblick hier

Horní část Lückendorfu je pověstná dalekými výhledy. Výhled na Ralsko, Ještěd nebo Hochwald (Hvozd) stojí opravdu za návštěvu a krátkou procházku! Je to tam prostě samý Ausblick! 😀

A když už budete parkovat v Lückendorfu, tak si odskočte ke Kelchsteine. Pravděpodobně ty skalní útvary, které se opravdu podobají kalichům, znáte z fotek. Tak si tam také jednu udělejte;-) Není to daleko a stejně jako v případě Scharfstein nebudete litovat!

Kechlsteine. Tedy jenom jeden, takže Kechlstein.

Výlet, nebo spíš procházku, kterou vám nabízíme, zvládnete hravě za hodinu, hodinu a půl. Okruh měří necelé čtyři kilometry. Ale celý hřeben mezi Oybinem a Lückendorfem je plný cest a cestiček a určitě ten kousek Žitavských hor stojí za návštěvu! Přestože tomu místu chybí nej, budete okouzleni přírodou a hlavně klidem, který tu na vás čeká 😉

PS: Při naší návštěvě jsme viděli stopy po malé nehodě. Docela by nás zajímalo, jak to řešila pojišťovna. To auto totiž z německé silnice spadlo do Čech 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *