Vyberte stránku

Otázky na práci v Žitavě jsou po dotazech na bydlení druhým nejčastějším dotazem, na které odpovídáme. Média nás zásobují informacemi o průměrné německé mzdě, tak je logické, že taková informace mnohé zláká a vidí v Žitavě – je to přeci v Německu! – naději na lepší živobytí.

Hned na začátku si řekněme, že průměrné mzdy v Žitavě jsou vyšší než v Liberci. Ale musíme dodat, že ani v Žitavě nelétají pečení holubi do huby a Žitava je z hlediska průměrných mezd na konci pomyslného žebříčku v Německu. Zatímco v okresech s nejvyšší průměrnou mzdou se mzdy skutečně pohybují kolem 4 500 euro hrubého, tak v okrese Zhořelec, kam Žitava patří, je průměrná mzda „pouze“ kolem 2 100 euro hrubého.

Částka 2 100 euro je pořád vyšší než průměrných 30 000 korun v Libereckém kraji. Ale! Statistici vám vysvětlí, že až 70 % zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne! To je první zádrhel. A druhý je v daních. V Česku jsme zvyklí, že z hrubé mzdy nám přibližně třetinu ukrojí daně a různá pojištění. V Německu je to podobné, daně a pojištění vám seberou minimálně třetinu z hrubé mzdy. Ale pokud budete v Německu pracovat, budete svobodný/svobodná, bezdětný/bezdětná a váš plat bude nadprůměrný, můžete přijít také o 50 % hrubé mzdy. Odhadem! V Německu existuje více daňových skupin a upřímně, vyznat se v nich je hodně obtížné…

Hledám práci

Žitava je malé město. Personální agentury tu zastoupení prakticky nemají (víme jen o Randstad), takže zbývá jen Úřad práce (Agentur für Arbeit). Ale nezoufejte, nabídka pracovních pozic je poměrně velká a zaměstnavatelé služeb Úřadu práce využívají. Takže web Úřadu práce je místo, kde byste měli začít.

Agentur für Arbeit najdete v Žitavě v Kantstraße, kousek od prodejny REWE nebo Lidl

Druhá možnost je trochu „humpolácká“, ale taky funguje. Prostě v googlu zadejte „Arbeit Zittau“,“Job Zittau“, „Arbeitsstelle Zittau“ nebo podobné slovní spojení a nechte google pracovat 😉

Třetí možnost je hledat, nejdřív na webu, pak přímo ve městě. Firmy volné pozice inzerují na svých webech. Takže si musíte najít firmy z vašeho oboru a prohlížet jejich weby, případně je aktivně oslovit. Anebo můžete vyrazit do Žitavy a dívat se, zda někde neuvidíte inzerát. Obvykle takto můžete narazit na pozice číšníků, kuchařů, pečovatelů a pečovatelek a podobné pozice. Nabídku pozice programátora na ulici ale nenajdete 😉

Ze Žitavy…

Kdo určitě najde práci?

V Německu je to s hledanými profesemi podobné jako v Česku. Hledají se IT, řidiči náklaďáků, zaměstnanci do strojírenských firem, stavební dělníci, řemeslníci všeho druhu… Práci určitě najdou doktoři, zdravotní sestry, učitelé, hodně jsou poptáváni pečovatelé do domovů důchodců (v Německu se jim říká Pflegeheim nebo Altenheim), občas se objeví inzerát na pekaře, kuchaře nebo číšníky, zahradníky… Nabídka práce je opravdu široká a volných míst je poměrně dost, od dělnických profesí, přes obchoďáky a kancelářské pozice až po top management.

I am looking for a job!

Žitava není Praha nebo Berlín, takže když umíte perfektně anglicky a pár slov třeba italsky, tak práci asi nenajdete. Němčinu prostě potřebujete! Samozřejmě firmy v Žitavě a okolí hledají zaměstnance s angličtinou, ale tu němčinu musíte zvládat, jinak se ve firmě moc nedomluvíte. Samozřejmě mohou existovat výjimky, ale bez (minimálně) základní znalosti němčiny budete mít problémy.

A z první výplaty si koupím Mercedes!

Možná v hračkářství 🙁 V úvodu jsme zmínili průměrnou mzdu v Žitavě, která je asi 2 100 euro hrubého. Když si z toho odečtete přibližně jednu třetinu na daně a pojištění, vyjde vám čistá mzda kolem 1 400 eur, tedy nějakých 36 000 korun. To sice vypadá na české poměry lákavě, ale jak jsme upozornili na začátku článku, až 70 % zaměstnanců na tuto mzdu nedosáhne a mzdy mají nižší! Sen o bohatých Němcích se pomalu hroutí, že… 🙁

AFP PHOTO/PHILIPPE HUGUEN (PHILIPPE HUGUEN/AFP/Getty Images)

S výši mzdy je to stejné jako v Česku. Top manager vydělává víc, šikovný řemeslník také. Naopak nižší mzdy čekejte v oblasti péče o staré a nemocné, v kultuře, pohostinství nebo v některých službách. Solidně jsou placeni státní zaměstnanci, pracovníci různých státních agentur, policisté. (Ano, můžete zkusit také policii! Na policejních autech mají náborové letáčky 😉 )

Lepší je vycházet z minimální německé mzdy. Ta je momentálně 9,19 euro hrubého na hodinu, tedy asi 238 korun hrubého na hodinu. Od ledna 2020 se bude minimální mzda zvedat na 9,35 euro hrubého na hodinu (243 korun). Z praxe známe příklady, že hrubá hodinová mzda v dělnické pozici byla kolem 11 eur na hodinu. Hrubého. Takže na Mercedes z první výplaty můžete opravdu zapomenout! 🙁

Informace v kostce a na jednom místě. Zde!

To nejdůležitější na závěr 😉 Projděte si web největší německé odborářské organizace Deutscher Gewerkschaftsbund. A na jejich stránkách se podívejte na záložku CROSS-BORDER WORKERS. V češtině tam najdete opravdu velmi důležité informace o práci v Německu. Od minimální mzdy a obvyklé mzdy pro jednotlivé obory, přes pojištění, až po informace o dovolené a pracovních přestávkách. Tuhle službu musíme hodně pochválit!

Webová stránka Deutscher Gewerkschaftsbund

Nejsme pracovní agentura a na pracovním trhu se orientujeme jen v těch základních věcech. Rovnou vás upozorníme, že toho opravdu víc nevíme 😀 Nepište nám kvůli práci, ale budeme rádi, když nám do komentářů napíšete své zkušenosti, rady nebo postřehy!

A teď jdeme na to! Und jetzt geht´s los! 😀

PS: Díky Hance ze Žitavy za tip! Ona už bude vědět 😉