Vyberte stránku

Záměr byl jednoduchý: napsat stručný článek o domácím kompostování v Žitavě. Ale ukázalo se, že je docela složitý úkol. A tak vznikl tento text, který není ani tak článkem, jako spíš souhrnem všech informací, které jsme – často náhodou – objevili a které nás nějakým způsobem překvapily.

Popelnice na tříděný odpad známe všichni. V Žitavě jsou opravdu u každého domu a navíc po městě existují místa s kontejnery na sklo a textil. Ale nás na začátku nejvíc zajímal domácí bioodpad. Tak s ním začněme!

Bioodpad

Bylo to vlastně docela nevinné. Čistě náhodou jsme se dozvěděli, že v Žitavě musíte mít na kompost povolení od úřadu. Tomu jsme nechtěli věřit a začali jsme pátrat, jak je to s kompostováním doopravdy. V domácnosti totiž vzniká poměrně dost biologického odpadu a pokud máte dům, zvlášť někde na na vesnici, tak nám kompostování přišlo jako logická volba. Ale v Žitavě to opravdu není tak jednoduché! Chcete-li mít na zahradě vlastní kompost, tak opravdu musíte písemně požádat o výjimku, abyste nemuseli používat hnědou popelnici na biodopad. V žádosti se musíte zaručit, nebo doložit,, že váš domácí kompost budete používat celoročně a že se na něj opravdu vejde všechen váš bioodpad. Váš domácí kompost musí být minimálně pět metrů od vstupů do domů a oken a od vodních ploch. A dále musíte doložit, že na každého obyvatele domácnosti, který bude používat kompost, máte minimálně 25 m2 trávníku, kde vzniklý kompost můžete použít. A samozřejmě váš kompost nesmí zapáchat nebo jinak obtěžovat sousedy! Když budete mít souseda stěžovatele, tak je asi opravdu lepší ta hnědá popelnice 🙁

Zdroj: Hausgarten.net

Prostě vlastní kompost není v Žitavě jen tak! Zatímco vaši sousedé vyhodí vánoční stromek v den svozu hnědých popelnic před dům, vy musíte stromeček uložit na kompost. Stejně tak spadané listí na podzim – ať vás ani nenapadne ho pálit!

S posekanou trávou ze zahrady je to docela zajímavé. Podle všeho opravdu patří do hnědé popelnice. A když vám popelnice nestačí, tak si musíte přiobjednat 120 litrový igelitový pytel na bioodpad za 3,12 euro. Anebo vzít auto a posekanou trávu odvézt do obecní kompostárny.

Popelnice

Celé odpadové hospodářství je v Německu organizováno na úrovni okresů. Takže pokud chcete detailní informace, musíte na stránky Landkreis Görlitz, kde mají speciální sekci Abfallwirtschaft. Jedna pochvala hned na začátek: z webu si můžete stáhnout termíny svozu popelnic pro vaši ulici a uložit si to třeba do google kalendáře – velmi praktické! A k odpadům mají dokonce vlastní aplikaci!

A kromě aplikace mají také video 😉

Jsme v Německu, takže na vše je zde formulář a vše je „organizováno“: když se stěhujete, musíte o popelnice požádat 10 dnů předem, odhlášení musíte provést měsíc předem. A vše samozřejmě na formulářích, žádné emaily, žádné faxy, ale hezky originál, podepsat a poslat poštou 😉

„Nejlepší“ je, že sousední okres to může mít jinak! Včetně pokynů pro třídění 🙁

Hnědá, modrá, žlutá…

… a černá. Teď už to bude jen skákání mezi zajímavostmi, které jsme objevili. Třeba jsme zjistili, že špatně třídíme 🙁 Do papíru (modrá popelnice) nepatří papírové ubrousky, ani kapesníky. Správně tam patří jen takový papír, který má na sobě značku pro recyklaci. Ostatní papír patří do směsného odpadu (černá popelnice).

Když náhodou máte příliš mnoho směsného odpadu, můžete si přiobjednat 70 litrový pytel za 3,66 euro. Když vedle popelnice položíte plnou igelitku, tak vám ji určitě nevyvezou 🙂

Zdroj: Wikipedia

Bioodpad nepatří do igelitového pytle. Dokonce ani do plně rozložitelného igelitového pytle! Bioodpad máte doma schraňovat maximálně dva dny a pak jej vyhodit do hnědé popelnice. Pokud je bioodpad vlhký, můžete jej zabalit do novin, aby v popelnici neplesnivěl. A v zimě musíte hnědou popelnici umístit k domu nebo pod střechu, aby odpad v popelnici nezmrzl. Úplná věda!

Starý počítač nebo jiný elektroodpad musíte buď vrátit výrobci/prodejci nebo jej musíte odvézt do recyklačního dvora, který v Žitavě najdete v Hörnitzer Straße ve čtvrti Pethau. A s bateriemi je to podobné jako v Česku: na speciálních sběrných místech, která najdete třeba v supermarketech, drogeriích…

Zdroj: www.bz-berlin.de, Glas / Abfall / Glascontainer / Pistoriusplatz Ecke Pistoriusstraße

Do popelnic na sklo samozřejmě nepatří keramika nebo porcelánové talíře. Ale nepatří tam ani tabulové sklo, zrcadla, zářivky, žárovky nebo skleněné vánoční ozdoby.

Asi nejzajímavější je velkoobjemový odpad. Dvakrát ročně máte nárok na bezplatný odvoz velkoobjemového odpadu, tedy starého nábytku, kol, svítidel, rolet, koberců… Nahlásíte svozové společnosti co, kolik a kdy potřebujete svézt velkoobjemový odpad. A pak jen svůj odpad připravíte na ven před dům a popeláři vše zařídí.

Večer připravíte, druhý den odvezou.

A jedna zajímavost na závěr. Zvykli jste si vracet léky do lékárny? V Žitavě nemusíte, šup s nimi do černé popelnice.

Kolik to stojí?

Už několikrát jsme tu zmínili cenu za odpad navíc. V Žitavě se odpad platí čtvrtletně. Základní cena je 19,20 euro/rok za každou nahlášenou osobu. Dále platíte podle velikosti popelnice, které si můžete objednat ve velikostech 80 – 120 – 240 – 1 100 litrů. Za nejběžnější 120 litrovou popelnici zaplatíte ročně něco jako udržovací platbu ve výši 13,68 euro, a to za hnědou i černou popelnici. A k tomu připočtěte roční poplatek za bioodpad ve výši 72 euro a poplatek za každé vysypání popelnice se směsným odpadem ve výši 6,10 euro.

Nejlevněji vychází žluté popelnice, ty jsou totiž zdarma 🙂 Jejich svoz a likvidaci odpadu platí výrobci, resp. ji zaplatíte vy v ceně výrobku.

Suma sumárum, odpady jsou v Žitavě docela drahý špás! Navíc, když se popelnice vyváží jednou za 14 dní, ale také třeba jednou za měsíc!